Bremerhaven 15. novembra (TASR) - Nemeckí vedci úspešne otestovali súčasť nového systému skorého varovania pred vlnami cunami, ktorý navrhli pre použitie v Indickom oceáne. Oznámil to dnes významný nemecký inštitút, Ústav Alfreda Wegenera pre polárny a námorný výskum.
Systém, ktorého snímače umiestnili na morskom dne, bol schopný zistiť obrovské vlny pár sekúnd po tom, ako vznikli, keďže zaznamenáva už malé zmeny mora.
Prvý test s použitím snímačov a príslušného počítačového vybavenia sa uskutočnil v hĺbke 3100 metrov neďaleko španielskych Kanárskych ostrovov.
Ústav Alfreda Wegenera vyvinul snímače, ktoré spolu so softvérom tvoria súčasť systému skorého varovania pred vlnami cunami. Ten vytvorili nemeckí seizmológovia.
Kým na pobrežie dorazí veľká cunami, najprv jej predchádza séria rýchlych, iba niekoľko centimetrov vysokých vĺn, ktoré sa vytvoria vtedy, keď je pod morským dnom silné zemetrasenie.
Nie každá cunami spôsobuje škody. Systém zaznamenáva vlny v ich prvom štádiu a tak poskytuje informácie, ktoré môžu odvrátiť finančne nákladné falošné, zbytočné poplachy. Uviedol to nemecký ústav.
Snímače čiže senzory merajú tlak vody v hĺbke niekoľkých tisícok metrov. Cunami dokážu rozoznať podľa zmien v tomto tlaku a odlíšiť ju od bežných vĺn.
Informácie sa prenášajú v podobe zvukových signálov do bójí na hladine mora a odtiaľ sa satelitom vysielajú do centra pre skoré varovanie pred vlnami cunami v Indonézii.
Ďalšie testy sú naplánovaní v Stredozemnom mori. Potom sa systém integruje v centre pre skoré varovanie pred vlnami cunami, ktoré spoločne zriadili nemecké a indonézske úrady.
Vedecký projekt financuje Berlín, ktorý sa preň rozhodol po zničujúcich vlnách cunami v Ázii v roku 2004, keď zahynulo 230.000 ľudí.
Bóje, ktoré merajú posuny na morskom dne a rytmické pohyby vody, už umiestnili popri pobreží Sumatry.
Cunami sú vyvolané náhlymi zmenami morského dna, keď sa posúvajú platne zemskej kôry.
Správu priniesla tlačová agentúra DPA.