Budapešť 15. novembra (TASR) Dobré susedské vzťahy nemajú inú zmysluplnú alternatívu, iba dialóg plný empatie. Povedal to dnes na margo situácie vzájomných vzťahov po spoločnej schôdzke Slovensko-maďarskej skupiny priateľstva Národnej rady SR (NR SR) s Maďarsko-slovenskou skupinou priateľstva Národného zhromaždenia Maďarskej republiky v Budapešti vedúci slovenskej delegácie, podpredseda NR SR a predseda národnej sekcie Medziparlamentnej únie Miroslav Číž.
Ako vyjadril presvedčenie, obidve strany akceptujú, že dobré susedské vzťahy nemajú zmysluplnú alternatívu. Sme presvedčení, že v tejto situácii je korektný dialóg plný empatie veľmi dôležitým prostriedkom na zlepšenie situácie, povedal Číž pred novinármi.
Myslím, že môžem povedať, že sme sa zhodli na tom, že vzájomné rešpektovanie akceptovaných hodnôt, či už v rámci Európskej únie, ale aj našich spoločenstiev, ktoré reprezentujeme, je nevyhnutné. Na druhej strane nemôžme zatajiť, že pohľad na hodnotenie dnešného stavu nie je úplne totožný, a je potrebné v tomto smere vytvoriť prostredie predovšetkým pre zblíženie stanovísk a pre dobré vzájomné informovanie sa o našich videniach, zdôraznil.
Číž v reakcii na otázku maďarského novinára, či SR urobí Maďarskom očakávané gesto, povedal, že prijatie uznesenia NR SR o nedotknuteľnosti Benešových dekrétov, ktoré spôsobilo napätie vo vzájomnom vzťahu, bolo čisto vnútropolitickou záležitosťou, s tým, že jedinou jeho úlohou bolo zadeklarovať nemennosť povojnového usporiadania.
Tá otázka tej ďalšej interpretácie, tam sa snažíme pochopiť pohnútky, a snažíme a pochopiť zmysel tých aktivít. Pokiaľ ide o význam dobrej susedskej spolupráce s Maďarskou republikou, ten samozrejme je na našej strane veľký, podčiarkol a dodal, že za to gesto, pokiaľ nebude špecifikované maďarskou stranou, tak považuje práve dobrú snahu vyriešiť všetky oprávnené záujmy obidvoch krajín, diskutovať o nich, a byť empatický.
Podľa slov predsedu Slovensko-maďarskej skupiny priateľstva NR SR Jána Richtera len komunikáciou je možno hľadať riešenia na isté otázky, ktoré medzi krajinami, medzi parlamentmi, aj medzi jednotlivými skupinami sú nastolené.
Poslanec maďarského parlamentu za vládnu Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) a predseda národnej sekcie Medziparlamentnej únie Gábor Hárs, ktorý viedol maďarskú delegáciu, pripomenul, že maďarský premiér Ferenc Gyurcsány prijal pozvanie svojho slovenského kolegu Roberta Fica na oficiálnu návštevu SR.
Domnievame sa, že zástupcovia frakcií parlamentov musia dať impulz k diskusii a riešeniu vzájomných problémov. Minulý týždeň sa stretli neoficiálne aj predsedovia parlamentov oboch krajín, v piatok sa stretnú v Šturove šéfovia diplomacie. Zdôraznili sme, že dnešné rokovanie zapadá dobre do tejto série schôdzok, ktoré prispejú k tomu, aby sme mohli vydiskutovať veci úprimne a zafixovať vzájomné problémy, dodal Hárs.
Predseda Skupiny slovensko-maďarského priateľstva Medziparlamentnej únie (MPÚ) György Rubovszky z opozičnej Kresťanskodemkratickej ľudovej strany (KDNP) poznamenal, že sekcie priateľstva sa stretli v tomto roku už po tretí raz, a už pripravujú ďalšiu schôdzku, ktorá bude opäť v Maďarsku.