SME

Sudán: Mierové rozhovory môžu byť aj mimo územia Líbye

Chartúm 14. novembra (TASR) - Zmocnenec Africkej únie (AÚ) pre rokovania v Darfúre Salím Ahmed Salím povedal, že je pripravený viesť časť mierových rozhovorov ...

Chartúm 14. novembra (TASR) - Zmocnenec Africkej únie (AÚ) pre rokovania v Darfúre Salím Ahmed Salím povedal, že je pripravený viesť časť mierových rozhovorov medzi rebelmi a vládou mimo územia Líbye.

Tento ústupok by mohol odstrániť významný kameň úrazu pre niektorých rebelov z Darfúru, ktorí sa doteraz zdráhali zúčastňovať rokovaní s tým, že Líbya je politicky až príliš spriaznená s ich oponentmi v sudánskej vláde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Salím novinárom povedal, že rokovania sa síce ukončia tak, ako sa plánovalo, a teda v líbyjskom meste Sirte, ale "špecifické záležitosti by sa mohli prediskutovať na iných miestach".

SkryťVypnúť reklamu

"Najdôležitejšou vecou nie je, kam ísť (rokovať). Najdôležitejšou vecou je, či sú teraz pripravení zúčastniť sa rokovaní," povedal Salím.

Mierové rozhovory sprostredkované AÚ a OSN skončili koncom októbra v zmätku, pretože významná skupina rebelov sa ich odmietla zúčastniť s tým, že potrebuje viac času, aby si pripravila pozície.

Mnohí sa tiež urazili kvôli tomu, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí, ktorý je hostiteľom rokovaní, nazval darfúrsky konflikt súbojom o ťavu.

Hlavná rebelská skupina, ktorá podľa vlastných slov reprezentuje rôzne frakcie v rebelskej Sudánskej oslobodzovacej armáde, dnes požadovala, aby sa rokovania presunuli do Švajčiarska.

Kým rozhovory v Líbyi stroskotali, zástupcovia hlavných skupín sa stretli v Džube na juhu Sudánu, aby sa dohodli na spoločnej pozícii. Osem z menších frakcií v utorok oznámilo, že sú ochotné vystupovať pod jednou vlajkou.

SkryťVypnúť reklamu

Salímov partner z OSN Jan Eliasson dnes na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že stupňuje úsilie presvedčiť niektoré väčšie rebelské skupiny, aby našli spoločné stanovisko a zúčastnili sa druhého kola rokovaní so sudánskou vládou v decembri.

Eliasson obraňoval pokrok dosiahnutý v mierových rokovaniach. "Bolo by lepšie začať s väčším leskom a viacerými ľuďmi. Ale povedal by som, že diskusie, ktoré sa teraz odohrávajú s takou intenzitou v Džube, Darfúre a na iných miestach, sú možné preto, lebo sme dosiahli aspoň začiatok procesu," povedal Eliasson.

Eliasson a Salím spolu hovorili po tom, ako prileteli do Chartúmu z hlavného mesta Eritrey, Asmary. Uviedli, že diskutovali so zástupcami vlád krajín susediacich so Sudánom vrátane prezidenta Eritrey Isaisa Afwerkiho.

SkryťVypnúť reklamu

Správu priniesla agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 073
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 600
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 060
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 439
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 722
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 609
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 862
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu