Rávalpindí 14. novembra (TASR) - Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf očakáva, že odíde z postu hlavného veliteľa armády do konca tohto mesiaca a začne nové funkčné obdobie hlavy štátu ako civilista. Zároveň dnes varoval, krajine hrozí chaos, ak by ustúpil požiadavkám opozície na rezignáciu.
Generál Mušarráf v rozhovore pre agentúru Associated Press obvinil bývalú premiérku a opozičnú vodkyňu Bénazír Bhuttovú, ktorá je momentálne v domácom väzení, z podnecovania politickej krízy. Odmietol tiež západný tlak na to, aby rýchlo zrušil výnimočný stav, ktorý podľa jeho slov bude pravdepodobne v platnosti aj počas januárových parlamentných volieb.
"Všetci tí, ktorí sú dostatočne priami na to, aby mi do očí povedali aká je realita, všetci títo si myslia, že krajinu privedie do chaosu, ak teraz nebudem riadiť politické prostredie a neostanem prezidentom," povedal Mušarráf vo svojej armádnej kancelárii.
Mušarráf, dôležitý spojenec USA vo vojne proti terorizmu, pôvodne plánoval odstúpiť z postu šéfa vplyvnej armády do štvrtka, keď sa končí jeho súčasný prezidentský mandát a funkčné obdobie doterajšieho parlamentu. Podľa vlastných slov však bol prinútený odložiť obnovenie civilnej vlády do rozhodnutia súdu o právoplatnosti jeho nedávneho opätovného zvolenia.
Generál uviedol, že presné termíny teraz závisia od najvyššieho súdu, v ktorom sa po vyhlásení výnimočného stavu 3. novembra zbavil svojich odporcov. Očakáva však, rozhodnutie padne do konca mesiaca.
USA a ďalší západní spojenci Mušarráfa vyzývajú na odchod z armády a ukončenie výnimočného stavu s upozornením, že môže vážne narušiť legitímnosť volieb, ktoré majú ukončiť osemročnú priamu vojenskú vládu. Mušarráf sa chopil moci v roku 1999 pri nekrvavom vojenskom prevrate.
Washington chce, aby sa Mušarráf delil o moc s ďalšími umiernenými politickými silami v krajine a spoločne s nimi čelil rastúcemu islamskému extrémizmu, ktorý generál označil za dôvod vyhlásenia výnimočného stavu.