Moskva 14. novembra (TASR) - V reakcii na Washingtonom plánované zriadenie protiraketového štítu v Poľsku a radarovej základne v Českej republike Rusko možno rozmiestni rakety krátkeho doletu na území Bieloruska. Vyhlásil to dnes popredný ruský generál Vladimir Zarickij, citovaný agentúrou ITAR-TASS.
"Po každej akcii nasleduje reakcia a výnimkou v tomto smere nebudú ani Američanmi plánované prvky raketovej obrany v bývalých socialistických krajinách," povedal šéf delostreleckých a raketových jednotiek pozemných síl Ruskej federácie.
Podľa generála Zarického by Minsk mohol od Moskvy dostať nové rakety Iskander, ktoré môžu zasiahnuť cieľ vo vzdialenosti 300-500 kilometrov.
Administratíva prezidenta Georgea W. Busha chce vybudovať protiraketový systém v Európe na obranu pred prípadnými hrozbami zo strany Iránu a Severnej Kórey. Moskva proti tomu namieta a tvrdí, že systém ohrozí bezpečnosť Ruska.
Námestník americkej ministerky zahraničných vecí Daniel Fried počas svojej nedávnej návštevy Azerbajdžanu povedal, že ponuka Moskvy na spoločné využívanie radarovej základne v Azerbajdžane môže byť iba doplnkom, nie úplnou náhradou za plánované súčasti obranného protiraketového štítu v Poľsku a ČR, pripomína agentúra Associated Press.