Lisabon 13. novembra (TASR) Prezentovať Slovensko ako atraktívne prostredie pre portugalských podnikateľov a investorov bolo cieľom dnešných stretnutí predsedu NR SR Pavla Pašku v Lisabone.
Paška diskutoval s prezidentom Asociácie priemyslu Portugalska (AIP) Jorge Rocha de Matosom o možnostiach zintenzívnenia spolupráce medzi Slovenskom a Portugalskom práve v oblasti priemyslu. Portugalsko totiž stále nepatrí medzi významných obchodných partnerov SR, hoci dnešné čísla obchodného obratu sú viac ako desaťnásobne vyššie než pred desiatimi rokmi.
Po stretnutí s Matosom Paška na pracovných raňajkách hovoril aj so skupinou asi pätnástich významných podnikateľov, ktorí majú záujem o rozšírenie svojich aktivít aj na Slovensko. Na stretnutí sa zúčastnili napríklad tí, ktorí chcú na Slovensku poskytovať poradenstvo v oblasti čerpania grantov z európskych fondov, či podať pomocnú ruku slovenským spoločnostiam, ktoré zamýšľajú čerpať fondy, no nemajú dostatočné skúsenosti s vypracovávaním projektov. Portugalskí podnikatelia tlmočili Paškovi záujem priniesť v tomto smere na Slovensko svoje know-how.
"Snažili sme sa presvedčiť portugalských investorov, aby prišli hlavne do regiónov, kde je ešte dostatok pracovnej sily, aj priestoru na investície rôzneho typu," povedal Paška po stretnutí pre TASR.
Dodal, že podnikatelia sa zaujímali o oblasť informačných technológií a projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP). Informovali sa aj o kvalite infraštruktúry na Slovensku, od ktorej závisia ich investície.
Celková výška portugalských investícií v SR podľa údajov NBS dosiahla ku 30. júnu 2006 výšku iba dvoch miliónov eur a je umiestnená výhradne v bankovej sfére na Slovensku začala v septembri 2005 svoju činnosť Banco Mais, S. A., pobočka zahraničnej banky.
Predsedu parlamentu na návšteve sprevádza aj predseda košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, ktorý portugalským podnikateľom predstavil východ a juhovýchod Slovenska ako regióny, ktoré sú pripravené na príchod zahraničných investícií. Spomenul projekt tzv. košického IT valley, ktorý bol odštartovaný na báze spolupráce samosprávy a súkromných firiem zo zahraničia. Projekt by mal vytvoriť niekoľko tisíc pracovných miest v oblasti softvérových riešení.
Hovorili sme o konkrétnych veciach. Padla otázka od zástupcu firmy, ktorá spolupracuje s firmou, ktorá sa uchádza o tendre na elektronické mýto či existujú legislatívne problémy alebo nie. Ja som sa snažil predstaviť PPP projekt na dobudovanie diaľnic a infraštruktúry, spresnil Paška.
Podľa jeho slov zo stretnutia odchádzal optimisticky naladený. Ja som presvedčený, že kapitál nepozná hranice, je to len o podmienkach, o bezpečnosti a vymožiteľnosti práva a ochrane investícií, dodal.
(osobitný spravodajca TASR Tomáš Štorcel) juh