Štrasburg 13. novembra (TASR) - venska plánované na 21. december.
V debate, ktorá predchádzala štvrtkovému hlasovaniu v pléne, sa europoslanci i komisár pre spravodlivosť, slobodu a bezpečnosť Franco Frattini zhodli na tom, že uchádzači o členstvo mali problémy, ale väčšinu z nich sa podarilo odstrániť, čo potvrdili aj hodnotiace komisie. Ešte stále však zostáva niekoľko nedostatkov, ktoré treba takisto vyriešiť. Správa preto požaduje, aby krajiny po šiestich mesiacoch informovali EP, či sa tak stalo.
"Odbúranie vnútorných hraníc znamená, že na vonkajších potrebujeme lepšiu kontrolu. Ide teda aj o vzájomnú dôveru, pretože bezpečnosť krajín Schengenu bude závisieť od toho, ako budú členské krajiny kontrolovať svoje hranice. Slabé miesta by mohli ohroziť bezpečnosť v celom európskom priestore," odznelo v debate na obhajobu evaluačnej klauzuly uvedenej v správe.
Členovia európskeho zákonodarného zboru zdôrazňovali potrebu solidarity a lepšej spolupráce medzi členskými krajinami a ich policajnými, či justičnými orgánmi, ako aj v rámci Agentúry pre spoluprácu na vonkajších hraniciach (Frontex), pretože "ak chce mať EÚ otvorené hranice pre svojich občanov, znamená to, že ich má otvorené aj pre zločincov."
"Rozšírením schengenského priestoru padne posledný kus železnej opony. Je však potrebné, aby tento krok neoslabil našu bezpečnosť," vyhlásil podpredseda socialistickej frakcie Jan-Marinus Wiersma.
Podobne sa vyjadrila aj jeho kolegyňa z frakcie, slovenská europoslankyňa Monika Beňová. Podľa nej je neoddeliteľnou súčasťou rozhodnutia o rozšírení schengenského priestoru aj povinnosť zavedenia niektorých kompenzačných opatrení, vrátane účinných kontrol na vonkajších hraniciach, posilnenia spolupráce medzi správnymi, policajnými, colnými a justičnými orgánmi, spoločnej vízovej politiky a vytvorenia schengenskej informačnej databázy.
Vstup nových krajín do Schengenu bol pôvodne naplánovaný na október tohto roka. Vzhľadom na problémy s prípravou novej informačnej databázy (SIS II) ako náhrady za doterajšiu SIS, neschopnú pokryť rozšírenú EÚ, však hrozil odklad až do roku 2009. Portugalsko preto prišlo s návrhom na prispôsobenie SIS aj pre nových členov únie (SISone4all) s cieľom zrealizovať rozšírenie Schengenu ešte tento rok. Práce na príprave databázy SIS II naďalej pokračujú.
Iniciatívu Portugalska ocenila vo svojom vystúpení Edit Bauer, ktorá súčasne kritizovala práve meškanie spustenia SIS II.
"Technicky bezpečnejšie systémy by nepochybne prispeli k tomu, aby sa jednotlivé krajiny mohli spoľahnúť na členské štáty zabezpečujúce vonkajšie hranice únie. Je teda namieste, aby sme si položili otázku, prečo a dokedy bude meškať SIS II, ktorá vytvorí novú úroveň bezpečnosti a uľahčí spoluprácu medzi krajinami v policajne a justičnej oblasti," konštatovala Bauer.
Ďalšia slovenská zástupkyňa v EP Irena Belohorská - rovnako ako Beňová - zdôraznila, že Slovensko výborne zvládlo prípravy a odstránilo všetky nedostatky.
"Nie je preto dôvod, aby po 3,5-ročnom členstva SR v EÚ konečne občania Slovenska nenadobudli právo, ktoré im patrí a to je právo slobody pohybu," tvrdí Belohorská, ktorá však upozorňuje, že slovenskí občania ešte stále nemôžu uplatňovať ani ďalšie právo, ktoré im európska legislatíva zaručuje.
"Verím, že naši občania od EÚ čoskoro dostanú aj ďalšie právo, ktoré im patrí a to je právo bez obmedzení pracovať v krajinách EÚ, a že EÚ prestane preferovať imigrantov z tretích krajín a prednosť dostanú občania EÚ z východnej časti Európy," pripomenula Belohorská.