Budapešť 13. novembra (TASR) Po jarnej zmene vedenia Strany maďarskej koalície (SMK) píše tlač neprestajne o jej radikalizácii a prieskumy na Slovensku vykazujú tomu zodpovedajúci prepad podpory SMK. Konštatuje to maďarská tlačová agentúra MTI v dnes zverejnenej analýze.
Pokles podpory SMK je skutočnosťou, jeho miera však nie je taká, ako to prezentujú niektoré prieskumy, a najmä nie je taká, ako by si to slovenské strany želali. Podľa MTI totiž nielen koaličné strany, ale aj opozičné, s ktorými poslanci SMK sedia v jednom rade, by radi naplnili miesta slovenského parlamentu bez Maďarov.
Niektoré prieskumy sú spoľahlivé, niektoré menej, a sú aj také, ktoré nesú známky podozrenia z politickej objednávky, poznamenáva MTI, podľa ktorej od zmeny vedenia SMK sa sympatie delia medzi expredsedu Bélu Bugára a jeho nástupcu Pála Csákyho. Terajšiemu predsedovi vytýkajú v prvom rade vplyv jeho podpredsedu Miklósa Duraya.
Analýza MTI podrobne sleduje vývoj okolo SMK a pripomína, že k otvoreniu Benešových dekrétov, ktoré podľa agentúry priniesol sám život vo forme 60. výročia vysídlenia Maďarov, by došlo pravdepodobne aj v prípade, ak by bol na čele SMK zostal Bugár.
Slovenské strany hovoria o SMK, že je v ľahkej situácii, lebo má stabilnú voličskú základňu. Slovenskí poslanci koaliční aj opoziční - snívajú o tom, že by sedeli v zákonodarnom zbore, v ktorom ich nerušia Maďari majúci nadštandardné práva, požadujúci neustále nové práva.
Maďarskej koalícii však hrozí aj rozkol, ktorý sa začal vonkajšími vplyvmi, ale aj existenciou vnútorných slabostí. Ak by k nemu došlo, tak by riziko, že sa Maďari nedostanú do parlamentu, bolo dvojnásobne vyššie.
Podľa slovenských médií sa Bugár trpezlivo pripravuje na návrat. Pomáha mu v tom mýtus radikalizíácie strany, ktorý sa okrem médií živí aj vo vlastných straníckych radoch. Od SMK sa už odvrátili bývalí koaliční partneri, ktorí mienia postaviť prezidentského kandidáta bez SMK, čomu sa Robert Fico a jeho partneri iba tešia, píše MTI.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) hy