Hongkong 13. novembra (TASR) - Takmer desať miliónov rokov starú čeľustnú kosť neznámeho ľudoopa objavili japonskí vedci vo východnej Afrike. Paleoantropológovia sa domnievajú, že patrila novému druhu ľudoopov, ktorý mal blízko k poslednému spoločnému predkovi goríl, šimpanzov a človeka, píše odborný časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Podľa štúdie nález potvrdzuje teóriu, že celý vývoj od spoločných predkov človeka a ľudoopa k prvým hominidom prebiehal v Afrike.
Úlomok kosti spolu s 11 zubami našli vo vulkanických usadeninách v kenskom regióne Nakali. Predpokladá sa, že ľudoop pomenovaný Nakalipithecus nakayamai dosahoval veľkosť niečo medzi samicou gorily a orangutana, živil sa pravdepodobne orechmi, semenami a ovocím.
"Zuby pokrývala hrubá vrstva skloviny. Podľa tvaru a mohutnosti zubov usudzujeme, že jedálny lístok tohto druhu tvorili orechy, semená a ovocie," spresnil v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters Jutaka Kunimacu z výskumného inštitútu primátov na univerzite v Kjóte.
Keďže vedci majú k dispozícii iba niekoľko úlomkov čeľuste a zopár zubov, je ťažké určiť presný vzhľad tohto druhu.
"Máme iba niekoľko úlomkov. Dúfame však v objavenie ďalších častí v budúcoročnom výskume. Pokúsime sa nájsť kosti zo šijovej oblasti, čo by nám pomohlo zistiť, ako sa zviera pohybovalo," uviedol Kunimacu.
Zverejnený objav považujú odborníci za výrazný medzník, ktorý dodáva dôveryhodnosť teórii, že kompletný vývoj zo štádia ľudoopov na ľudských jedincov prebiehal na africkom kontinente.
Pred týmto nálezom vedci nemali v Afrike dostatok fosílií z obdobia spred siedmich až 13 miliónov rokov. Niektorí bádatelia sa preto domnievali, že posledný spoločný predok sa presídlil z čierneho kontinentu do Európy aj Ázie a potom sa v neskoršom období vrátil do Afriky.
"Teraz máme vhodného kandidáta. Myslím si, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa spoločný predchodca vyvinul v Afrike v období miocénu," povedal japonský vedec. Miocén je obdobie pred 23,03-5,33 milióna rokmi.
"Niektorí ľudoopi (potom) odišli z Afriky a migrovali do Eurázie. V juhovýchodnej Ázii sa z nich potom stali orangutany. Súčasný orangutan sa vyvinul z ľudoopov, ktorí opustili Afriku," dodal Kunimacu.