Bhuttová zároveň zdôraznila, že v žiadnom prípade neakceptuje post premiérky, ak Mušarráf zostane vo funkcii hlavy štátu.
Líderka opozície predtým viackrát apelovala na Mušarráfa, aby sa zriekol funkcie šéfa ozbrojených síl a stal sa občianskym prezidentom. Dnes po prvý raz ho však vyzvala, aby sa vzdal aj funkcie prezidenta.
"Je najvyšší čas, aby Parvíz Mušarráf odišiel z pakistanskej politickej scény, aby sa vzdal funkcie hlavy štátu," povedala Bhuttová agentúre Reuters v telefonickom rozhovore z mesta Láhaur, kde jej krátko pred plánovanou demonštráciou proti vyhláseniu výnimočného stavu bolo opäť nariadené domáce väzenie.
Britské Spoločenstvo národov (Commonwealth) pohrozilo v pondelok Pakistanu pozastavením členstva, ak Mušarráf nezruší výnimočný stav a nepodnikne ďalšie kroky do 22. novembra.
K požadovaným opatreniam patrí obnovenie platnosti pakistanskej ústavy, obnovenie nezávislosti súdov, odstúpenie Mušarráfa z postu hlavného veliteľa armády, prepustenie politických väzňov a čo najrýchlejšie pokročenie k slobodným a čestným voľbám.
O lehote rozhodla v Londýne deväťčlenná ministerská skupina Commonwealthu (CMAG). Privítala tiež oznámenie Mušarráfa, že parlamentné voľby v Pakistane sa budú konať do 9. januára 2008.
Členské práva Pakistanu v Spoločenstve národov pozastavili naposledy v roku 1999 po vojenskom prevrate generála Mušarráfa. Úplne ich obnovili v roku 2004. Tieto sankcie však nemali na Mušarráfa viditeľný vplyv.