Lisabon 12. novembra (TASR) Predseda Národnej rady SR Pavol Paška sa dnes popoludní v Lisabone počas prvého dňa oficiálnej návštevy Portugalska stretol so svojim portugalským náprotivkom, predsedom Republikového zhromaždenia Portugalskej republiky Jaimeom Gamom a prijala ho aj hlava štátu Cavaco Silva.
Na rokovaní s Gamom Paška diskutoval o reformnej zmluve EÚ, rozširovaní únie, vstupe Slovenska do schengenského priestoru a plánoch zaviesť od januára 2009 euro.
Európske témy sú na programe aj vzhľadom na to, že Portugalsko je v súčasnosti predsedajúcou krajinou Európskej únie. Ako však Paška podotkol, návšteva má aj ďakovný charakter, pretože v utorok (13. novembra) uplynie rok od vtedy, čo sa podarilo presadiť takzvaný bratislavský mechanizmus na základe iniciatívy práve Portugalska. "Bol to predseda parlamentu Gama, ktorý pomohol presadiť bratislavský mechanizmus," zdôraznil Paška.
Bratislavský mechanizmus jasne stanovil pravidlá určovania predsedníctva konferencie parlamentov členských štátov EÚ. Podľa tohto mechanizmu preberá predsedníctvo konferencie vždy krajina predsedajúca Európskej únii v druhom polroku. Keďže v druhom polroku 2007 únii predsedá Portugalsko, prevzalo ešte v júli (po uvedení mechanizmu do praxe) predsedníctvo konferencie parlamentov. Nakoľko bol mechanizmus dohodnutý na Slovensku, predsedníctvo Gamovi v júli oficiálne odovzdal slovenský šéf parlamentu. Dnešná návšteva má vyjadriť poďakovanie slovenskej strany Portugalsku za iniciatívu v tomto smere.
Po stretnutí Paška tiež vyzdvihol priateľské vzťahy s Portugalskom. "Napriek tomu, že z východu sem na západ Portugalska je to ďaleko, ale ako krajiny, ako národy máme veľmi blízko. Tu pripomeniem Schengen. Bolo to práve Portugalsko, ktoré, keď sa pred rokom špekulovalo, či nové členské krajiny nebudú musieť ešte čakať na to, čo je prirodzené voľný pohyb v Európe, zanietene povedalo nie a ponúklo riešenie SIS plus," povedal.
SIS plus je schengenský informačný systém, ktorý zahŕňa aj nové členské krajiny. Vďaka tomuto systému Slovensko 21. decembra vstúpi do schengenskej zóny.
Aj na polhodinovom stretnutí s prezidentom Silvom odzneli aktuálne témy európskej agendy, ktoré sa týkajú Slovenska. Paška pre TASR povedal, že Silva bol zvedavý aj na momentálne napäté vzťahy s Maďarskom a na to, či prípadne ohrozili komunikáciu v zoskupení V4. Paška ho ubezpečil, že nič také sa nedeje.
V utorok predsedu parlamentu v Lisabone čakajú rozhovory s portugalskými podnikateľmi a investormi.
Predsedu NR SR v delegácii sprevádzajú okrem iných aj poslanci NR SR Milan Číž (Smer-SD), Béla Bugár (SMK) a Pavol Prokopovič (SDKÚ-DS).
Po Lisabone navštívi predseda slovenského parlamentu aj Porto. Na Slovensko sa vráti v stredu večer.
(Osobitný spravodajca TASR Tomáš Štorcel) bar