"Výkonná moc v mene vojny proti terorizmu stále viac obmedzuje kompetencie súdnictva," uviedol zvláštny spravodajca RE Dick Marty na tlačovej konferencii v Paríži.
"To znamená, že základné práva, východisko práva, ľudské práva sú ´dobrovoľné´, teda platia iba v dobrých časoch a v krízových obdobiach nič neznamenajú," dodal. Martyho správa, ktorú zverejnila centrála RE v Štrasburgu, bola mimoriadne kritická najmä v otázke súčasných procedúr pre údajne "cielené" čierne listiny.
RE vyzvala medzinárodné organizácie, aby čo najskôr preskúmali spôsob, akým zaraďujú subjekty na čiernu listinu, a ktorý v stanovisku označila za "úplne svojvoľný a nedôveryhodný." Súčasné postupy OSN a EÚ "sa síce zlepšili, ale stále neposkytujú adekvátnu ochranu základných ľudských práv," a takéto procedúry sú "nehodné vznešených cieľov" týchto medzinárodných orgánov, píše sa v správe.
"Cielené sankcie (ako obmedzenia vstupu do krajiny, zmrazenie aktív atď.) majú priamy dopad na individuálne ľudské práva ako osobná sloboda a ochrana súkromného vlastníctva," uvádza správa. Jednotlivci a spoločnosti, voči ktorým sa opatrenia používajú, často nemajú možnosť sa proti nim odvolať, a ani prístup k žiadnym nezávislým alebo nestranným revíznym mechanizmom. Kritériá pre aplikáciu sankcií sú podľa správy príliš široké a nejednoznačné a je možné ich uplatniť aj v prípade nepodloženého podozrenia. "Ak berieme do úvahy čierne listiny, tajné zadržiavanie, Guantanámo, nový zber informácií o pasažieroch leteckých spoločností, som presvedčený, že existuje proces, ktorý v mene vojny proti terorizmu stále viac obmedzuje základné práva," vyhlásil Marty.
Čierna listina Organizácie Spojených národov (OSN) podľa Martyho v súčasnosti obsahuje 362 osôb, ako aj 152 spoločností a organizácií. Bezpečnostná rada OSN rezolúciou č. 1267 v roku 1999 po prvýkrát uvalila sankcie proti režimu Talibanu v Afganistane.
47-členná Rada Európy bola založená v roku 1949 v Londýne s cieľom chrániť ľudské práva, parlamentnú demokraciu, právny štát, rozvíjať cezhraničné dohody na štandardizáciu sociálnych a právnych záležitostí, zvyšovať povedomie európskej identity. RE má pozorovateľský štatút v rámci OSN.