Nálezisko, ktoré archeológovia nazvali Ventarron, leží v údolí Lambayeque, v blízkosti mladšieho komplexu Sipan, objaveného pred vyše dvadsiatimi rokmi. V Sipane, ktorý bol administratívnym a náboženským centrom, sa našla napríklad tisícsedemsto rokov stará zlatá hrobka kráľa z obdobia pred Inkami. Vtedajšie i terajšie vykopávky viedol peruánsky architekt Walter Alva, riaditeľ sipanského múzea Tumbas Reales (Kráľovské hroby).
Datovanie najnovších nálezov sa uskutočnilo rádiokarbonovou metódou a jeho výsledky oznámili na slávnosti neďaleko Limy - za účasti predstaviteľov vlády. „Je to približne štyritisícročný chrám," hovorí Walter Alva, „a prekvapením sú stavebné postupy, ktoré možno z ruín odčítať, i celková architektúra. Najudivujúcejšie sú však fresky - snáď najstaršie v Severnej i Južnej Amerike."
V Peru sa nachádza veľa archeologických pokladov, vrátane andskej pevnosti Inkov Machu Picchu. Až do príchodu Španielov v 16. storočí ovládali Inkovia ríšu, ktorá siahala od dnešnej Kolumbie a Ekvádoru, na severe, až po Chile, na juhu.
„Objav v Lambayeque dokazuje," dodáva Walter Alva, „že to bola oblasť čulej kultúrnej výmeny medzi pobrežím Tichého oceánu a zvyškom Peru."