Valencia 12. novembra (TASR) - Hlavný predstaviteľ OSN pre oblasť klimatických zmien dnes vedcov a zástupcov vlád 130 krajín varoval, že proti zmenám klímy treba zasiahnuť, pokým je na to čas. Opačný postup by bol "trestuhodne nezodpovedný", uviedol tajomník Rámcového dohovoru OSN o klimatických zmenách (UNFCCC) Yvo de Boer.
De Boer vystúpil na zasadnutí Medzivládnej komisie OSN pre klimatické zmeny (IPCC), ktorý spolu s bývalým americkým viceprezidentom Alom Gorom tento rok získal Nobelovu cenu mieru.
Cieľom týždňovej konferencie vedcov a vládnych predstaviteľov v španielskej Valencii je spojiť závery troch tohtoročných správ IPCC o príčinách, následkoch a možných opatreniach proti klimatickým zmenám. Výsledný stručný dokument bude určený tvorcom politiky, ktorí ho môžu využiť pri rozhodovaniach.
Návrh dokumentu pripisuje ľudským aktivitám zodpovednosť za globálne otepľovanie s tým, že na zabránenie ďalším vlnám horúčav, roztápaniu ľadovcov a nárastu hladín morí je potrebné znížiť emisie skleníkových plynov vznikajúcich najmä pri využívaní fosílnych palív.
Globálne otepľovanie už podľa dokumentu prebieha a jeho dôsledku budú celkovo negatívne. Zmeny klímy môžu najviac postihnúť najchudobnejších obyvateľov v Afrike a Ázii.
Vzhľadom na dôležitosť schôdzky vo Valencii a ukončenia práce odbornej komisie IPCC odložili o desať dní svetovú konferenciu ministrov životného prostredia, ktorá sa začne v novom termíne 10. decembra na indonézskom Bali. Ministri sa tam pokúsia schváliť dvojročný plán prípravy dohody, ktorá nahradí Kjótsky protokol po roku 2012. Snahou je zapojiť do nového dohovoru aj krajiny nepodieľajúce sa na Kjótskom protokole, predovšetkým USA a Čínu, najväčších "producentov" skleníkových plynov na svete.
Podľa návrhu IPCC je stále čas na spomalenie globálneho otepľovania, pričom opatrenia v tomto smere nemusia stáť príliš veľa. Aj najprísnejšie ciele znižovania emisií by si vyžiadali menej ako 0,12 percenta ročného svetového ekonomického produktu.
De Boer uviedol, že doterajšia práca takmer 20 rokov fungujúcej IPCC podstatnou mierou prispela k vytvoreniu Kjótskeho protokolu a teraz je potrebná na prípravu "Balijskej cestovnej mapy". Vyhliadky sú podľa šéfa UNFCCC z politického hľadiska sľubné, keď EÚ i skupina G8 vyzývajú na pokrok a viacero popredných rozvojových krajín ohlásilo vlastné ambiciózne plány znižovania emisií.