Štrasburg 12. novembra (TASR) - Prvé slovenské predsedníctvo v Rade Európy môže pozitívne prispieť k imidžu Slovenska v rámci medzinárodného spoločenstva a takisto je výzvou z vnútroštátneho hľadiska. Uviedol to dnes pre TASR slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš po tom, ako v Štrasburgu prevzal od svojho srbského kolegu Vuka Jeremiča polročné predsedníctvo vo Výbore ministrov, ktorý je výkonným orgánom RE.
"Cez prizmu nášho predsedníctva sa pozrieme na našu vlastnú situáciu v niektorých oblastiach, porovnáme si to detailnejšie s tými záväzkami, ktoré máme v rámci RE a budeme sa možno ešte intenzívnejšie zamýšľať, čo by sme mohli urobiť na to, aby sme ich ešte lepšie napĺňali," konštatoval Kubiš.
Slovensko chce počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov nadviazať na doterajšie aktivity a priority RE, do svojho programu však zaradilo aj niektoré špecifické body. Okrem kladenia dôrazu na ľudské práva, sa chce SR podľa ministra zamerať aj na oblasti, kde sa očakáva zásadnejší vývoj, t.j. na región na východ od hraníc Slovenska a na oblasť západného Balkánu.
"Vieme dobre, že sa bude riešiť otázka Kosova a že to môže mať dopady aj na operatívne aktivity RE, ale aj na to, ako sa budú uplatňovať princípy všeobecne a to v celom regióne," tvrdí šéf slovenskej diplomacie.
Osobitnou záležitosťou je otázka Bieloruska, ktoré nie je členom RE a vzhľadom na porušovanie ľudských práv sa mu pozastavil aj štatút zvláštneho hosťa.
"My by sme boli neradi, keby Bielorusko automaticky vypadlo z poľa našej pozornosti. Pokúsime sa nájsť nejaký spôsob cez komunikáciu, či už s vládou Bieloruska, ale aj občianskou spoločnosťou, ktorý by predsa len priviedol k určitému možnému otvoreniu vzťahu s Bieloruskom," zdôraznil pre TASR Kubiš.
Slovensko v predsedníckom kresle RE by sa preto chcelo orientovať na vybudovanie informačných bodov tejto organizácie v Bielorusku umožňujúcich získať lepší prístup k informáciám o všetkých oblastiach, ktorými sa RE zaoberá.
V rámci svojich aktivít sa slovenské predsedníctvo rozhodlo venovať aj rómskej otázke. Práve v tejto oblasti je Slovensko často terčom kritiky, tak ako sa stalo aj v tohtoročnej správe Parlamentného zhromaždenia RE.
"Aj to, že je to pre nás pálčivá otázka, prispelo k tomu, že sme si identifikovali túto tému, ale priorita je v tom, že rómska otázka nemôže byť len národnou otázkou, je to aj otázka európska a musíme ju riešiť v spolupráci v RE. Preto chceme, aby riešenie týchto problémov bolo riešením európskym a aby to dostalo európsky rozmer. No a na to jednoducho potrebujeme priťahovať pozornosť členských štátov RE k tejto oblasti," uzavrel Kubiš.