Gaza. Pri zásahu bezpečnostných zložiek palestínskeho teroristického hnutia Hamás proti demonštrantom z konkurenčného hnutia Fatah zahynulo v pondelok v centre mesta Gaza najmenej šesť ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na priamych svedkov udalostí.
Prívrženci Fatahu sa zhromaždili v Gaze pri príležitosti tretieho výročia úmrtia palestínskeho vodcu Jásira Arafata. Najmenej 130 ďalších účastníkov demonštrácie bolo podľa informácií palestínskych zdravotníkov zranených. Ťažké zranenia utrpeli najmenej dvaja stúpenci Fatahu a jeden príslušník bezpečnostných zložiek Hamásu, ktorého strelili do hlavy.
Jednotky Hamásu zaútočili na účastníkov spomienkového pochodu Fatahu, ktorý sa začal v Gaze o 11.00 SEČ. Na zhromaždení v hlavnom meste Pásma Gazy sa podľa agentúr zúčastnili státisíce stúpencov Fatahu. Podľa hovorcu hnutia Ahmeda Hellisa ich bolo až pol milióna. Hamás na demonštrantov zaútočil po tom, ako začali skandovať "šiiti, šiiti", čím chceli poukázať na väzby Hamásu na šiitský Irán. Podľa stanoviska Hamásu jeho policajti zaútočili až v reakcii na ostreľovanie zo strany ozbrojencov Fatahu.
"Hamásu a týmto ozbrojeným milíciám hovoríme: Zastavte páchanie zločinov! Tieto zločiny neotrasú naším odhodlaním. Vyzývame Hamás, ktorý sa dostal k moci pučom, aby zvrátil kurz a zastavil svoju kriminálnu činnosť," prečítal pred demonštrantmi v Gaze vodca miestnej pobočky Fatahu Zakariá al-Aghá stanovisko predsedu hnutia Mahmúda Abbása.
Ten neskôr pred novinármi označil zásah Hamásu za "ohavný zločin". "Tento ohavný zločin je nespochybniteľným dôkazom, že pre pučistické vedenie Hamásu hodnoty a zvyky nášho národa nič neznamenajú a voči našim ľuďom v Pásme Gazy používa hrubú silu a tie najbrutálnejšie a najkrvavejšie praktiky," vyhlásil Abbás v Ankare, kde je na oficiálnej návšteve.
Pondelňajšia demonštrácia v Gaze bola najväčším zhromaždením organizovaným hnutím Fatah odvtedy, čo moc v Pásme Gazy v júni prevzalo hnutie Hamás. Hamás ešte pred akciou rozmiestnil na križovatkách a pred vládnymi budovami v Gaze stovky svojich ozbrojencov.
Prívrženci Fatahu ešte pred demonštráciou polepili ulice Gazy žltými vlajkami hnutia a portrétmi Arafata. Fatah ústami svojho hovorcu Hazíma Abú Šaníba svojim prívržencom už vopred odporúčal vyhnúť sa konfrontáciám s ozbrojencami Hamásu. Fatah tvrdil, že jeho ozbrojenci sa na zhromaždení nezúčastnia.
Spomienka na úmrtie Arafata sa začala už v nedeľu pochodom v utečeneckom tábore Burajdž v Pásme Gazy, kde pri strete s políciou Hamásu utrpeli zranenia dvaja ľudia. V nedeľu sa pri Arafatovom hrobe v Ramalláhu na Západnom brehu tisíckam Palestínčanov prihovoril prezident Abbás.
V sobotu v meste Ramalláh otvorili nové mauzóleum zosnulého palestínskeho vodcu. Komplex z bieleho mramoru stojí v oblasti, kde Arafat strávil v obkľúčení izraelských síl posledné dva roky svojho života. Výstavbu mauzólea, v ktorom sa nachádza aj mešita a múzeum, financovala Arafatova nadácia.
Presná príčina Arafatovej smrti je stále zastretá rúškom tajomstva. Niektorí palestínski predstavitelia obviňujú Izrael z toho, že Arafata otrávil. Zdravotníci takéto podozrenia nepotvrdili.