Washington 12. novembra (TASR) Spojené štáty si v nedeľu pripomenuli Deň veteránov. Tohtoročnú spomienku však zatienila prezentácia správy Národnej aliancie pre ukončenie bezdomovectva, podľa ktorej je každý štvrtý bezdomovec v USA veteránom. V celej populácii dospelých tvoria pritom veteráni iba 11 percent.
Aj keď je tento deň príležitosťou na prezentáciu politického patriotizmu, štúdia aliancie dokazuje, že téma veteránov je často iba politicky využívaným nástrojom. Americký prezident George W. Bush vo svojom pravidelnom rozhlasovom príhovore poďakoval veteránom za ich odvahu slúžiť vlasti. Pripomenul, že počas svojho funkčného obdobia zvýšil výdavky na veteránov o dve tretiny, a že v Kongrese čaká na schválenie zákon o náležitostiach veteránov.
Napriek exitujúcim federálnym programom počet veteránov na ulici rastie. V roku 2006 to bolo každý deň takmer 200.000 veteránov, čo je oproti roku 2005 nárast o približne jedno percento. Najviac ich je v štátoch Loiusiana, Kalifornia, Missouri a v hlavnom meste Washington. Aliancia vo svojej správe odhaduje, že 44.000 64.000 bezdomovcov je tzv. chronických bezdomovcov s takmer nulovou šancou zmeniť svoju sociálnu situáciu. Ďalších 500.000 síce domovy má, ale sú ohrození, pretože ich platby za nájomné pohltia viac než polovicu príjmov. Príčiny bezdomovectva veteránov sa podľa aliancie výrazne nelíšia od príčin v ostatnej populácií. Sú nimi faktory ako chudoba, nedostatok dostupných bytových jednotiek a psychické problémy.
K vyslúžilcom z Vietnamu, ktorí končia na ulici kvôli vojnovým traumám, problémom s alkoholom a zdravotným komplikáciám, pribúdajú stále rýchlejšie aj vojaci z Afganistanu a Iraku. Rýchlosť, ktorou klesajú na dno spoločnosti, je pritom podľa správy alarmujúca. Senátor Chuck Hagel, sám veterán vojny vo Vietname, v rozhovore pre CNN popísal ako hlavný dôvod najmä fakt, že verejnosť sa s akciami v Afganistane a Iraku nestotožnila. Vietnam sa dotkol všetkých," dodal. Aj keď podľa Hagela ešte stále veľa ľudí odmieta sťažnosti veteránov s odôvodnením, že išli bojovať dobrovoľne, situácia sa trocha mení.
Pre stále viac mladých vojakov sa návrat do normálneho života stáva komplikovaným. Nemohol som si nájsť prácu, lebo som nemal byt a nemohol som si nájsť byt, lebo som nemal prácu," popísal pre CNN mladý veterán z Iraku Jason Kelly začarovaný kruh, vďaka ktorému sa dostal do útulku pre bezdomovcov. Viac ako vláda pomáhajú veteránom ich rodiny, priatelia a vlastenci. Jedným z nich je bývalý veterán Dan Caulfield zo San Diega. Vďaka svojmu neziskovému projektu Hire a Hero (Najmite si hrdinu) pomohol po návrate do USA nájsť prácu už takmer 250.000 mladým vyslúžilcom.
V budúcnosti pritom musia USA očakávať ďalší prílev veteránov. Podľa štatistík Úradu pre veteránov vstúpili od 11. septembra 2001 do armády viac než dva milióny Američanov a do ozbrojených síl sa vrátilo približne 1,5 milióna rezervistov.
(spolulpracovníčka TASR Mária Ondruchová) ari