Ľubľana. Slovinci v nedeľňajšom druhom kole volieb rozhodnú o novom prezidentovi krajiny. Napriek tomu, že obaja uchádzači - bývalý premiér Lojze Peterle a dlhoročný diplomat Danilo Türk - kandidujú ako nezávislí, ide o tradičný súboj medzi pravicou a ľavicou.
Žiaden z kandidátov podľa očakávaní nezmení dobré vzťahy dvojmiliónového Slovinska s Európou a USA. Bývalá juhoslovanská republika, ktorá v roku 2004 vstúpila do EÚ a NATO, 1. januára na pol roka prevezme rotujúce predsedníctvo v únii.
Expremiéra Peterleho podporuje pravicová vládnuca koalícia, kým Türk, považovaný za výrazného favorita, má podporu ľavicovej opozície.
"Pravičiari a tradicionalisticky orientovaní voliči budú hlasovať za Peterleho, ľavičiari a liberáli za Türka," napísal v politickom denníku Dnevnik analytik Vlado Miheljak.
Prezidentský post je v Slovinsku hlavne reprezentačný. Víťaz volieb nahradí Janeza Drnovšeka, ktorý sa rozhodol nekandidovať na druhé päťročné obdobie po tom, čo v najvyšších štátnych funkciách strávil 15 rokov - v rokoch 1992-2002 ako premiér a potom ako prezident.
Vo všetkých nedávnych prieskumoch je na čele Türk z podporou 67-68 percent. Takýto výsledok by bol ďalším úderom pre premiéra Janeza Janšu. Popularita jeho vlády už dlhšie klesá a v súčasnosti má podporu len tretiny Slovincov. Türkovo víťazstvo by ešte viac posilnilo ľavicovú opozíciu pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať o rok.
Hlasovanie za Türka je v skutočnosti "hlasovanie proti Janšovi", napísal denník Finance, ktorý prezidentské voľby označil za "predčasné parlamentné voľby".
"Žiaden z nich (Peterle ani Türk) nemá skutočnú prezidentskú charizmu, takže jednoducho volíte podľa svojej politickej orientácie", povedala Vesna Filipovičová, predavačka v butiku v centre Ľubľany.
Peterle, poslanec Európskeho parlamentu, sľúbil, že s Janšom bude budovať vzťah založený na spolupráci.
Peterle (59) bol považovaný za hlavného favorita prvého kola volieb konaného 21. októbra, získal však len 28,7 percenta hlasov, čo je výrazne menej ako 50 percent potrebných na okamžité víťazstvo. Türk za ním zaostal len o štyri percentuálne body.
Türk by mohol profitovať z hlasov odovzdaných inému ľavicovému kandidátovi, Mitjovi Gašparimu. Ten sa v prvom kole umiestnil na treťom mieste so ziskom 24 percent hlasov.
Türk (55) strávil väčšinu svojej politickej kariéry v zahraničí na medzinárodnej scéne. Od roku 1992, keď Slovinsko získalo medzinárodné uznanie, do roku 2000 bol veľvyslancom pri OSN. Následne pôsobil ako asistent generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. V roku 2005 sa vrátil do Slovinska, kde momentálne pôsobí ako prodekan Právnickej fakulty na univerzite v Ľubľane.
Peterle sa stal prvým slovinským premiérom v roku 1990, keď jeho koalícia vedená kresťanskými demokratmi zvíťazila v prvých voľbách za účasti viacerých strán. Premiérom bol do roku 1992, na poste ministra zahraničných vecí pôsobil v rokoch 1993-94 a krátko v roku 2000. V Európskom parlamente je od roku 2004.
Peterle v predvolebnej kampani hral na národnú strunu - zdôrazňoval svoju rolu na ceste Slovinska k nezávislosti vyhlásenej v roku 1991 a spochybňoval vlastenectvo svojho rivala.
Drnovšek (57) sa nepostavil za žiadneho z kandidátov. Prezident sa stal akýmsi guru v štýle New Age po tom, čo mu pred pár rokmi diagnostikovali rakovinu. Drnovšek hlása humanitu, život v súlade s prírodou a boj proti vojnám a chudobe.
Volebné miestnosti budú otvorené od 07.00 do 19.00 h SEČ, prvé výsledky sa očakávajú v nedeľu večer.