Pre Johari Reevesovú je to možno posledná šanca ako predísť hypotekárnemu dlhu. Kreditné karty bude riešiť neskôr.
„Nedokázali sme splácať hypotéku a už dvakrát sme sa s veriteľom dohodli na inom splátkovom kalendári, ale nepomohlo to," hovorí Johari, 31-ročná pracovníčka malej banky v South Side, proletárskej časti Chicaga. „Bol to samý stres. Tentokrát by to však mohlo vyjsť."
V auguste 2006 kúpili Reevesovci dom za 214.000 dolárov - takmer celú sumu mali splácať na splátky. Tie predstavovali 1.636 dolárov mesačne; bolo to viac, než s čím počítali. Manžel Johari je obchodník s nábytkom a momentálne sú jeho zárobky - provízie z predaja - nižšie, lebo v Spojených štátoch sa spomalila výstavba domov.
Na jar sa manželia pokúsili požičať si peniaze, ale neúspešne. Napriek snahe to začalo vyzerať na meškanie so splátkami.
Dom splácajú kreditkami
Johari sa však rozhodla platiť za dom aspoň minimálnu mesačnú sadzbu, aby o hypotéku neprišli: „Na túto platbu idú všetky peniaze." Ostatné základné životné potreby financuje „vyčerpaním" kreditných kariet - až po limit.
Neziskové organizácie, ktoré sa venujú poradenstvu dlžníkom, čiže majiteľom-nemajiteľom domov, upozorňujú na riziko, ktorému sa títo Američania vystavujú: môže ich zmiesť ďalšia vlna platobnej neschopnosti. Jej príčinou bude nakopenie sekundárnych dlhov.
Hypotekárne úvery majú čoraz tvrdšie podmienky; už neplatí, že stredná vrstva nemá problémy so splácaním domu. Zúfalí dlžníci ako Johari si preto v núdzi vypomáhajú kreditnými kartami.
„Keď ľudí tlačia hypotéky," hovorí David Rosenberg, ekonóm z Merryll Lynch, „siahajú po plaste. Je to hromadný úkaz."
Bankrot alebo zabavený dom
Podľa Rosenberga bude čoskoro veľmi rozšíreným rodinným tajomstvom, že niektorý jej člen je kreditkovým delikventom.
Gregary Brown, ktorý má na starosti sociálne otázky v chicagských Metropolitan Family Services, tvrdí, že odďaľovanie problému s hypotékou pomocou kreditných kariet nie je riešením. Majú totiž vysoké úroky, takže krízu takto nezažehnáte.
„Najviac nás trápi," dodáva, „že mnoho ľudí si bude musieť vybrať medzi bankrotom a zabavením domu pre nezaplatený hypotekárny dlh. Tak či tak, bude to bolieť."
Koľkí sa potápajú?
Nancy Barbová, finančná poradkyňa chicagskej komunitnej skupiny Resurrection Project, pomáhala Johari Reevesovej pri poslednom vyjednávaní o zmene splátkového kalendára hypotéky.
„Kreditné karty budú problémom až neskôr," hovorí Nancy, „momentálne je hlavnou starosťou dom."
Nancy a ostatní poradcovia tvrdia, že podobné problémy s kreditnými kartami čakajú ľudí s veľmi rozdielnymi príjmami - predovšetkým tých, ktorí majú hypotéky s pohyblivými úrokovými sadzbami.
Úroky stúpajú
„Hovoríme najmä s ľuďmi, ktorí si kúpili dom viac-menej nad pomery a teraz zápasia so stúpajúcimi hypotekárnymi úrokmi," upozorňuje Cate Williamsová z neziskovej organizácie Money Management International. „Zatiaľ si pomáhajú kreditkami, nimi platia za benzín a potraviny, no čoskoro budú mať problém."
Aj Fed., Centrálna banka, konštatuje, že v auguste nastal veľký pohyb v oblasti požičiavania na kartu: Ľudia si požičali vyše šesť miliárd dolárov, čo predstavuje najväčší nárast za posledných dvanásť mesiacov. Celková zadlženosť konzumentov už nemá ďaleko od bilióna. Rovnako znepokojujúce sú aj údaje o počte kreditkových delikventov: v druhom štvrťroku tohto roku dosiahol trojročné maximum.
Krízové Vianoce
Míňanie počas obdobia predvianočných nákupov pripraví ľuďom ďalšie starosti; dlhy mnohých sa asi stanú nezvládnuteľnými. „Už teraz svoju situáciu ledva zvládajú," hovorí Geoff Smith z chicagského Woodstock Institute. „Ak minú príliš veľa, tri mesiace po Vianociach - keď budú účty a hypotéky po lehote splatnosti - nastane kalamita: Bude hroziť prevzatie zadlžených nehnuteľností a ich vydraženie."
Americký zákon na ochranu konzumentov sťažuje od roku 2005 podanie návrhu na vyhlásenie bankrotu. John Talmage z neziskovej organizácie Social Compact, zaoberajúcej sa sociálnou súdržnosťou, napriek tomu prognózuje: „Uvidíme nový vrchol počtu žiadostí o bankrot".