SOFIA 8. novembra (SITA/AFP) - Viac ako štvrtina mladých Bulharov chce pracovať v inej členskej krajine Európskej únie. Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Gallup zverejnených vo štvrtok. Celkove 27 percent respondentov vo veku 15 až 30 rokov by uprednostnilo prácu v inom štáte únie, aj keď iba osem percent by chcelo v zahraničí zostať dlhodobo. Inštitút prieskum uskutočnil v čase zvýšených obáv z prílevu imigrantov z nových členských štátov EÚ, pričom Veľká Británia predĺžila prísne obmedzenia voči bulharským pracovníkom a Taliansko vydalo núdzový dekrét o deportácii Rumunov.
Dvojmesačný prieskum na vzorke tisíc mladých Bulharov tiež zistil, že z domova odchádzajú skôr a zamestnávajú sa v mladšom veku ako predchádzajúce generácie, ktoré žili v komunizme. "Za komunistického režimu bol nedostatok ubytovania a ľudia žili s rodičmi aj do veku 45 až 50 rokov. Dnes ľudia vo veku 24 až 30 rokov žijú sami," uviedla Marchela Abraševová, ktorá uskutočnila prieskum v septembri a októbri medzi tisíckou mladých ľudí od 15 do 30 rokov. Podľa jej slov je prekvapujúce, že vyše 40 percent 15 až 17 ročných tínedžerov už majú prvú prácu a zarábajú vlastné peniaze. Pritom viac ako 90 percent uviedlo, že patria do strednej triedy.
Dve tretiny mladých Bulharov očakávajú veľa od vstupu ich krajiny do EÚ. Oveľa populárnejšie oproti čias komunizmu je podľa prieskumu univerzitné štúdium. Okolo 23 percent opýtaných chce študovať v EÚ, aj keď len 8 percent uvažuje o dlhodobom pobyte. Celkove 27 percent chce v inej krajine EÚ pracovať dočasne. Zo štúdie tiež vyplynulo, že tretina mladých Bulharov už cestovala do zahraničia, čo je trojnásobok oproti ich rodičom.
Analytik Antoni Todorov však upozornil na rastúcu negramotnosť medzi rómskou menšinou, ktorá predstavuje 9 percent obyvateľstva. "Negramotnosť sa objavuje najmä medzi mladými ľuďmi," ktorí sa narodili po páde komunizmu v roku 1989, zatiaľ čo ich rodičia väčšinou získali povinné školské vzdelanie alebo isté odborné zručnosti.