Brusel 8. novembra (TASR) - Európska únia a NATO, ktoré sa s námahou snažia udržať pod pokrievkou napätie okolo riešenia budúcnosti Kosova, sa s oneskorením prebudili na širšiu hrozbu pre balkánsku stabilitu v podobe etnicky rozdelenej Bosny. Citujúc západných diplomatov to dnes uviedla agentúra Reuters.
Medzinárodný poverenec pre Bosnu Miroslav Lajčák, čeliaci politickej kríze pre svoje snahy o prekonanie patovej situácie medzi súperiacimi etnickými entitami krajinami, tento týždeň v Bruseli upozornil obe organizácie, aby v najbližších týždňoch očakávali zhoršenie situácie.
Spory medzi bosnianskymi Srbmi, Moslimami a Chorvátmi vyvolali obavy, že nefunkčný štát vytvorený na základe mierovej dohody z Daytonu, ktorá ukončila etnickú vojnu z rokov 1992-95, sa môže rozpadnúť.
Pobádaní Moskvou a Belehradom, bosnianska Srbská republika, tzv. Republika Srpska (RS), sa môže rozhodnúť ísť vlastnou cestou v reakcii na jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova na Srbsku, po tom, čo sa 10. decembra skončí posledný pokus o dosiahnutie dohody rokovaniami, hovoria diplomati.
"Bosna nefunguje. Jej dve polovice sa nedokážu dohodnúť na tých najzákladnejších veciach," povedal vysokopostavený západný diplomat o sporoch medzi RS a moslimsko-chorvátskou Federáciou Bosny a Hercegoviny (FBaH), ktoré viedli k politickému ochromeniu.
"Budúci rok ukáže, že Kosovo je jednou dilemou, ale Bosna je mnoho dilem a oba problémy sú čiastočne prepojené," povedal vysokopostavený politik EÚ a predpovedal, že Bosna môže únii spôsobiť väčšie bolenie hlavy ako snaha kosovských Albáncov o nezávislosť.
Lajčák sa snaží ukončiť krízu, ktorú vyvolalo jeho októbrové rozhodnutie zmeniť pravidlá hlasovania v centrálnej vláde a parlamente Bosny, keďže súčasný systém viedol k zablokovaniu kľúčových reforiem - napríklad zjednoteniu polícií oboch entít krajiny.
Zablokovaná policajná reforma spôsobila, že EÚ s Bosnou tento týždeň nepodpísala predvstupovú dohodu, kým so Srbskom Brusel stabilizačnú a asociačnú dohodu parafoval - napriek tomu, že Belehrad stále nezadržal dôležitých obžalovaných haagskym tribunálom OSN.
BALKÁNSKA HRA
Premiér bosnianskej centrálnej vlády, etnický Srb Nikola Špirič minulý týždeň na protest proti Lajčákovmu kroku rezignoval. Iní bosnianski Srbi, ktorí tvrdia, že opatrenie podkopáva autonómiu RS, tiež hrozia odchodom z kabinetu.
Kríza prekvapila západné vlády, ktoré vyvíjajú maximálne snahy o záchranu plánu na nezávislosť Kosova pod dozorom EÚ - napriek odporu Belehradu a Moskvy.
Portréty ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré sa nedávno objavili na demonštráciách bosnianskych Srbov, prehĺbili podozrenie Západu, že Rusko a Srbsko v rámci širšej balkánskej mocenskej hry o Kosovo podporujú napätie v Bosne.
"Je možné, že (srbský premiér Vojislav) Koštunica považuje bosniansku Srbskú republiku za kompenzáciu za Kosovo," povedal západný diplomat k obavám, že Belehrad sa môže pokúsiť získať kontrolu nad RS ako odvetu za stratu Kosova.
"Belehrad v Bosne určite mieša kartami," povedal James Lyon, popredný expert na Balkán z think-tanku International Crisis Group (ICG). "V srbskej vláde sú ľudia, ktorí si skutočne želajú rozpad Bosny. Panuje veľmi silný pocit, že Srbsko - s podporou Ruska - robí všetko pre to, aby sa tak stalo," dodal.
Komisár pre rozširovanie EÚ Olli Rehn vo štvrtok bagatelizoval riziko rozšírenia problémov na západnom Balkáne. "Nevidím žiaden dôvod, prečo by mal proces rozhodovania o štatúte Kosova v regióne vyvolať akúkoľvek nestabilitu," povedal.
Ale ak sa obavy Západu, že Belehrad a Moskva zo zákulisia ovplyvňujú vývoj, ukážu byť oprávnené, nie je jasné, čo by proti tomu mohli EÚ a NATO urobiť.
Správa Európskej komisie z tohto týždňa zdôrazňuje, ako sa svojho času dobré vyhliadky Bosny na vstup do EÚ strácajú pre etnické spory.
"Nechceme taký štát. Po toľkých rokoch a miliardách investovaných eur si musíme položiť otázku, aké sú alternatívy," povedal vysokopostavený politik EÚ, ktorý naznačil, že únie bude možno musieť začať pracovať na alternatívnom rámci voči inštitúciám vytvoreným na základe dohôd z Daytonu.
Podľa Lyona súčasťou problému je aj "schizofrénna zahraničná politika" EÚ. Ešte koncom októbra najväčšie krajiny EÚ Srbsku odovzdali protestnú nótu proti zasahovaniu do vývoja v Bosne, o pár dní neskôr - napriek útočnej odpovedi Belehradu - však EÚ parafovala stabilizačnú a asociačnú dohodu.
"Čoraz trápnejšie je zrejmé, že EÚ to urobila len pre Kosovo, zo žiadneho iného dôvodu. (Únia) ani z ďaleka nie je garantom regionálnej stability, je jedným z hlavných zdrojov nestability na Balkáne," povedal Lyon.