Záhreb 8. novembra (TASR) - Haagsky tribunál OSN predvolal na vypočúvanie osem chorvátskych novinárov, pretože médiá, v ktorých pracujú, priniesli správy o dôverných častiach žaloby proti trom penzionovaným generálom. Dnes to oznámili zamestnávatelia žurnalistov.
Medzi predvolanými sú redaktori spravodajstva štátnej televízie HRT, ako aj reportéri troch popredných denníkov. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) hodnotí zverejnenie tajnej časti žaloby za pohŕdanie súdom.
V prípade formálneho obvinenia a uznania viny hrozí každému z novinárov trest do sedem rokov väzenia a pokuta 100.000 eur (asi 3,3 milióna Sk).
Nie je bezprostredne známe, kedy budú novinári vypočutí. ICTY má svoju kanceláriu aj v Chorvátsku.
Hovorkyňa prokuratúry ICTY Olga Kavranová v Haagu odmietla potvrdiť alebo vyvrátiť predvolanie novinárov na vypočúvanie.
Sudcovia tribunálu však v júni prokuratúre naradili preskúmať, či "osoby zodpovedné za vážne narušenie dôvernosti" možno stíhať za pohŕdanie súdom.
Kavranová dodala, že tento prípad "sa netýka porušenia práv novinárov, ale hovoríme o porušení zákona".
Združenia chorvátskych novinárov tribunál vyzvali, aby svoj postoj zvážil. "Vyzývame haagsky súd, aby preukázal väčšiu citlivosť k právu verejnosti na informovanie, čo by malo byť prioritou pre všetky demokratické spoločnosti," povedal Zdenko Duka, šéf Chorvátskeho novinárskeho spolku (HND).
Generáli Ante Gotovina, Mladen Markač a Ivan Čermak sú obžalovaní zo zorganizovania zabitia najmenej 150 Srbov a vyhnania tisícov ďalších počas ofenzívy z roku 1995, ktorou Záhreb získal kontrolu nad územiami kontrolovanými chorvátskymi Srbmi od roku 1991, keď Chorvátsko vyhlásilo nezávislosť na Juhoslávii.
V časti žaloby, ktorá bola v máji - v čase zverejnenia chorvátskymi médiami - dôverná, sa uvádza, že kampaň zameraná na zabitie a vyhnanie Srbov z Chorvátska, naplánovala chorvátska vláda vedená vtedajším prezidentom Franjom Tudjmanom, ktorý zomrel v roku 1999. ICTY túto časť žaloby krátko po jej publikovaní chorvátskymi médiami odtajnil.
V súvislosti so zverejnením časti žaloby v septembri vypočuli dvoch novinárov pre podozrenie, že oni ju zverejnili.
Premiér Ivo Sanader podľa denníka Večernji list vyhlásil, že je proti vypočúvaniu novinárov. "Médiá majú v demokraciách jednu z najdôležitejších úloh, a tou je informovať verejnosť," citovali noviny Sanadera.
Zoran Milanovič, líder sociálnych demokratov - najväčšej opozičnej strany - povedal, že pravidlá súdu sú záväzné pre všetkých, dodal však, že "nadšenie (tribunálu) pre kontrolovanie práce chorvátskych médií je prekvapujúce".
ICTY za pohŕdanie súcom v minulosti odsúdil dvoch iných chorvátskych novinárov po tom, čo zverejnili mená chránených svedkov v inom prípade. Žurnalistom udelil pokuty vo výške 10.000-20.000 eur.