Ministri vnútra členských krajín Európskej únie dali dnes v Bruseli zelenú rozšíreniu schengenského priestoru o deväť nových krajín vrátane Slovenska, keď schválili záverečnú hodnotiacu správu o ich pripravenosti na vstup do Schengenu.
Stať sa tak má o polnoci z 20 na 21. decembra, keď sa zrušia hraničné kontroly na pozemných a vodných komunikáciách.
Na letiskách budú pasové kontroly fungovať do 30. marca.
Definitívne sa rozšírenie Schengenu potvrdí 6. decembra na zasadnutí Rady EÚ pre vnútro. Ešte predtým sa k správe vyjadrí Európsky parlament, ktorý má debatu na túto tému na programe v utorok v rámci plenárneho zasadnutia.
Novými členmi Schengenu sa stanú nové členské krajiny EÚ s výnimkou Rumunska, Bulharska a Cypru.
Rozhodnutie znamená, že Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česká republika a Malta vstúpia do schengenského priestoru minútu po polnoci 21. decembra.
Vstupom Slovenska do schengenu, ktorý dnes odobrili ministri vnútra Európskej únie, padnú podľa slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka všetky zátarasy, ktoré nás od EÚ od roku 1989 ešte oddeľovali. Ako uviedol Kaliňák dnes pre agentúru SITA, ministri konštatovali, že Slovensko zaznamenalo v príprave na Schengen pokrok a je na vstup pripravené. "Odstránili sme všetky nedostatky. Dnes nám nevyčítajú nič, len drobnosti, ktoré sú však už odstránené," uviedol Kaliňák.
Slovensko urobilo zásadný obrat
Podľa hodnotiacej správy urobilo Slovensko, ktoré bolo v predchádzajúcich hodnoteniach obzvlášť kritizované, zásadný obrat. Ako sa konštatuje v dokumente, na základe všetkých hodnotených prvkov na pozemných hraniciach, dosiahnutého pozoruhodného pokroku a odhodlania úradov na všetkých úrovniach, možno potvrdiť, že hraničné kontroly a dozor sa vykonávajú v súlade s požadovanými pravidlami. Odstránili sa takisto všetky nedostatky kritizované v predchádzajúcich hodnoteniach v oblasti ochrany dát, ako aj na bratislavskom letisku.
"Správa, ktorá sa dnes prerokovala, vyhodnotila to úsilie Slovenska ako veľmi dobré. Tu je priestor poďakovať sa všetkým našim susedom, ktorí nám veľmi pomohli a nenechali nás v problémoch," zdôraznil Kaliňák.
V súvislosti s východnou hranicou pripomína, že je síce plnohodnotne dokončená, ale vzhľadom na stále sa rozvíjajúce technológie sa plánujú ďalšie vylepšovania. Vstupom Slovenska do schengenského priestoru sa pôsobenie hraničnej polície podľa ministra výrazne nezmení.
"Všetci ostanú v tom priestore, v ktorom pôsobia aj dnes, tá úloha sa približne v 30 percentách zmení od pečiatkovania pasov, pribudnú nové úlohy aj v rámci verejného poriadku, ale ten zvyšok naďalej bude fungovať v rámci spolupráce so susednými krajinami a boja proti nelegálnej migrácii," objasnil Kaliňák.
Vstup nových krajín do Schengenu bol pôvodne naplánovaný na október tohto roka. Vzhľadom na problémy s prípravou novej informačnej databázy (SIS II) ako náhrady za doterajšiu SIS, neschopnú pokryť rozšírenú EÚ, však hrozil odklad až do roku 2009. Portugalsko preto prišlo s návrhom na prispôsobenie SIS aj pre nových členov únie (SISone4all) s cieľom zrealizovať rozšírenie Schengenu ešte tento rok.
Práce na príprave databázy SIS II naďalej pokračujú a podľa Kaliňáka nič nenasvedčuje tomu, že by dochádzalo k výraznejšiemu meškaniu, ktoré by mohlo zabrániť jej spusteniu koncom budúceho roka.
"Slovensko ide podľa harmonogramu, máme spracované všetky materiály, ktoré potrebujeme, a v decembri začíname testovanie nového systému. My budeme mať veľmi jednoduchý prechod budúci rok, pretože sme vlastne SISone4all postavili už na báze SIS II," dodal minister.
Členmi pätnásťčlennej schengenskej zóny, kde neplatia hraničné kontroly, sú najstaršie členské štáty únie okrem Veľkej Británie a Írska, ako aj nečlenské krajiny Nórsko a Island. Rozhodnutie o rozšírení Schengenu nasledovalo po podrobnom vyhodnocovaní trvajúcom viac ako dva roky. Prvú z dvoch podmienok potrebných pre vstup splnilo deväť krajín začiatkom septembra začlenením sa do elektronickej databázy, ktorá umožňuje výmenu informácií o hľadaných osobách, predmetoch a vozidlách. V rámci druhej podmienky týkajúcej sa bezpečnosti na hraniciach s nečlenskými štátmi únie experti po minuloročných inšpekciách úroveň ich zabezpečenia označili za "vyhovujúcu."
Vstup deviatich nových krajín do Schengenu bude ešte schvaľovať Európsky parlament, čo je však považované za formalitu. Ministri vnútra potom 6. decembra definitívne rozhodnutie potvrdia. Bulharsko, Cyprus, Rumunsko a Švajčiarsko, ktoré v roku 2004 podpísalo s EÚ asociačnú dohodu, majú do schengenského priestoru vstúpiť v nadchádzajúcich rokoch.