WASHINGTON 7. novembra (SITA/AFP) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredajšom príhovore k členom amerického Kongresu vyzdvihol priateľstvo medzi Francúzskom a Spojenými štátmi a vzdal poctu americkým obetiam v druhej svetovej vojne. "Odkedy sa Spojené štáty prvýkrát objavili na svetovej scéne, boli Francúzi a Američania vždy priateľmi," vyhlásil francúzsky líder, pričom zamlčal roky napätia medzi krajinami. Po príchode na spoločné zasadanie Senátu a Snemovne reprezentantov Sarkozyho privítali dlhým a srdečným potleskom.
"Môžeme mať spory, môžeme mať iný názor na veci, dokonca môžeme sa môžeme hádať ako v mnohých rodinách, ale v ťažkých časoch, v časoch útrap, verne stojíme pri svojich priateľoch, bok po boku, podporuje sa a pomáha si," povedal Sarkozy deň potom, ako ho americký kolega George W. Bush okázalo privítal v Bielom dome. Francúzsko-americké vzťahy ochladli počas pôsobenia Sarkozyho predchodcu Jacqua Chiraca, ktorý dôrazne odmietal vojnu v Iraku a americkú inváziu v roku 2003. Takzvaný "Američan Sarko" je však jedným z najviac proamerických lídrov Francúzska za posledné desaťročia a očividne chce ukázať Bushovi a Američanom, že Paríž za minulosťou obrátil list. "Spojené štáty a Francúzsko zostávajú verní spomienke na ich spoločnú históriu. Našou povinnosťou je zostať verní krvi, ktorú preliali naše deti na oboch stranách Atlantiku v spoločných vojnách... Francúzsko nikdy nezabudne na obetovanie vašich detí," vyhlásil Sarkozy v narážke na účasť USA v druhej svetovej vojne a vylodenie amerických vojakov na pobreží Normandie, aby oslobodili Francúzsko od nacistickej okupácie.
Francúzsky prezident zároveň ubezpečil kongresmanov, že francúzski vojaci neopustia partnerov v Afganistane. "S vážnosťou vám hovorím, že Francúzsko zostane v Afganistane tak dlho, ako bude potrebné, pretože ide o budúcnosť našich hodnôt a hodnôt atlantického spojenectva," vyhlásil Sarkozy, čím vyvolal ovácie zákonodarcov. V okolí Kábulu a v Kandaháre, bývalej bašte Talibanu, pôsobí okolo 1000 francúzskych vojakov. Mierové sily pod velením Severoatlantickej aliancie podporujú aj tri francúzske lietadlá Mirage. Na požiadavku NATO Francúzsko koncom októbra reagovalo prísľubom, že prvýkrát vyšle na nepokojný juh Afganistanu vojenský výcvikový personál. Asi 50 Francúzov má cvičiť príslušníkov afganskej armády v provincii Urúzgán, kde tiež pôsobí okolo 1500 holandských vojakov.