Nenaplnili sa tak obavy, že by výbor s prevahou demokratov zastavil nomináciu prezidenta Georgea W. Busha kvôli Mukaseyho zdržanlivému postoju ku kontroverznej technike vypočúvania podozrivých osôb, tzv. waterboardingu.
Senát by mohol o bývalom federálnom sudcovi na dôchodku hlasovať budúci týždeň, pričom sa očakáva jeho schválenie za člena vlády.
Hlasovanie v právnom výbore dopadlo pomerom hlasov 11 ku osem, keď nomináciu podporili okrem všetkých deviatich republikánov aj dvaja demokrati. Predseda výboru demokrat Patrick Leahy hlasoval proti.
Bushova voľba nástupcu bývalého ministra spravodlivosti Alberta Gonzalesa sa najprv v americkom parlamente stretla so širokou podporou. Šesťdesiatšesťročný Mukasey sa však neskôr dostal pod paľbu kritiky demokratov, keď odmietol označiť metódu vypočúvania simulovaným topením vodou ("waterboarding") za nezákonné mučenie. Pri tejto technike sa priviazanému väzňovi leje voda na hlavu pokrytú látkou alebo celofánom, či sa dosahuje efekt topenia.
Kritici obviňujú USA z mučenia osôb podozrivých z terorizmu, pričom CIA údajne po útokoch z 11. septembra 2001 použila simulované topenie vodou pri najmenej troch zadržaných osobách.
Prezident Bush hovorí, že mučenie je zakázané, odmieta však zverejniť americké metódy vypočúvania.
Informovali o tom agentúry AP a Reuters.