Viedeň 5. novembra (TASR) - Rozhovory o budúcom štatúte Kosova, ktoré medzi Belehradom a Prištinou sprostredkuje trojica diplomatov z USA, Ruska a EÚ, sa dnes vo Viedni ani po štvrtom kole nepriblížili k dohode.
Srbsko odmietlo ako neprijateľný rámec predložený trojkou, Kosovčania odmietli návrh Belehradu, aby sa budúcnosť provincie riešila podľa vzoru bývalej britskej kolónie Hongkong.
Srbský premiér Vojislav Koštunica vyhlásil, že 14-bodový návrh "trojky" definuje vzťahy medzi dvoma krajinami a ako taký je neprijateľný.
"Tých 14 bodov v súčasnej podobe znamená vzťahy medzi dvoma nezávislými krajinami," povedal Koštunica na tlačovej konferencii. "Toto je úplne neprijateľné," dodal.
Rámcový návrh hovorí, že Belehrad "nebude vládnuť v Kosove" a ani "neobnoví fyzickú prítomnosť" v provincii, ktorá sa po náletoch NATO na Juhosláviu v roku 1999 dostala pod správu OSN. Návrh však vyslovene nehovorí o nezávislosti Kosova.
Koštunicove vyjadrenia sú neúspechom pre sprostredkovateľov, ktorým zostáva mesiac na prekonanie priepasti medzi srbskou ponukou na veľmi širokú autonómiu a požiadavkou kosovských Albáncov na nezávislosť.
Podľa Koštunicu by mal dokument explicitne vychádzať z rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN č. 1244 z júna 1999, ktorá hovorí o Kosove ako o súčasti Srbska.
Kosovskí vyjednávači uviedli, že na rozhovoroch nedošlo k pokroku a odmietli srbský návrh na hongkonské riešenie. Hongkong bol britskou kolóniou do roku 1997, keď ho Británia vrátila Číne. Územie funguje ako osobitná administratívna jednotka v rámci riešenie "jedna krajina, dva systémy".
Kosovčania zopakovali, že po 10. decembri vyhlásia nezávislosť aj jednostranne a následne sa budú snažiť získať uznanie svojimi západnými podporovateľmi. Trojka má do 10. decembra predložiť správu o rozhovoroch generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi a tento dátum je všeobecne považovaný za termín pre ukončenie rozhovorov. Srbská delegácia sa opätovne vyslovila za pokračovanie rozhovorov aj po tomto dátume, čo však Kosovčania opäť odmietli.
Ruský zástupca v trojke Alexander Bocan-Charčenko povedal, že stále verí v možnosť kompromisného riešenia, šance však označil za "veľmi malé".
Vyslanec EÚ Wolfgang Ischinger na tlačovej konferencii povedal, že 14 bodov zostáva základom pre ďalší dialóg, ktorý bude 20. novembra pokračovať v Bruseli.