LISABON 5. novembra (SITA/AP) - Európska únia v pondelok prispela k mierovej iniciatíve pre Blízky východ otvorením dvojdňových rozhovorov v Lisabone, na ktorých sa zúčastňujú ministri zahraničných vecí Palestíny a Izraela. Schôdzka je súčasťou diplomatického úsilia Spojených štátov amerických a EÚ vytvoriť základ pre mierovú konferenciu, ktorá sa má uskutočniť ešte tento rok v americkom štáte Maryland.
Ako na úvod povedal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú politiku Javier Solana, vo veci nadchádzajúcej konferencie zaznamenal "veľmi konštruktívne" signály. "Myslím, že máme... veľa možností dosiahnuť výsledok, ktorý je konštruktívny a pozitívny," povedal. "Čo teraz musíme urobiť, je sústrediť všetko úsilie... do snahy vytvoriť politický proces, novú hnaciu silu," dodal. Európska komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová vyhlásila, že izraelskú ministerku zahraničných vecí Cipi Livniovú a jej palestínskeho kolegu Riáda Málkího bude nabádať, aby využili príležitosť ukončiť konflikt. Málkí minulý týždeň povedal, že predstaviteľov EÚ bude informovať o svojom úsilí o zlepšenie bezpečnostnej situácie na palestínskych územiach, pričom očakáva podporu.
Európska únia v minulosti nehrala ústrednú rolu v izraelsko-palestínskom mierovom procese. Aby dokázala zvýšiť svoj vplyv, musí prekonať obavy Izraela, že je zaujatá v prospech Palestínčanov, ako aj palestínsky skepticizmus, že nemá politickú silu, ktorou by dotlačila Izrael k prijatiu bolestivých kompromisov. Palestínčania nechcú pokračovať v rokovaniach, kým Izrael nestanoví termín vzniku palestínskeho štátu. Livinová takúto požiadavku odmieta, keďže časové plány podľa nej vytvárajú očakávania, ktoré sú zriedka splnené a výsledná frustrácia podnecuje násilie.
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová počas pondelňajšej návštevy Západného brehu ubezpečila Palestínčanov, že do konca funkčného obdobia chce dosiahnuť izraelsko-palestínsku mierovú dohodu. Na oboch stranách pritom zaznamenala vôľu pokročiť v mierovom procese. Izraelský premiér Ehud Olmert vyhlásil, že za rámec mierových rokovaní považuje mierový plán z roku 2003, ktorý predpokladal vytvorenie palestínskeho štátu do roku 2005. Za hlavnú prekážku mieru označil odpor palestínskeho radikálneho hnutia Hamás, ktoré v júni ovládlo Pásmo Gazy.