Ako dnes oznámila agentúra APA, právni experti Srbskej republiky (RS) a Úradu vysokého reprezentanta (OHR) na dnešnom stretnutí v Banja Luke nedospeli k dohode v otázke Lajčákových opatrení, ktoré majú zefektívniť fungovanie bosnianskeho centrálneho parlamentu a vlády. Bosnianski Srbi sa však obávajú, že nové pravidlá hlasovania ohrozujú ich autonómiu.
Parlament RS pred stretnutím expertov prerušil mimoriadne zasadanie s tým, že počká na jeho výsledky. Pokračovanie debaty avizovali na podvečer. Poslanci sa majú vyjadriť k rozhodnutiu slovenského diplomata z 19. októbra, ktoré bosnianski Srbi ostro kritizovali.
Podľa bosnianskych Srbov opatrenia môžu spôsobiť, že v centrálnych inštitúciách budú prehlasovaní. Lajčák ich zdôvodnil snahou predísť tomu, aby zástupcovia jednotlivých bosnianskych etník, respektíve entít, činnosť inštitúcií neblokovali jednoducho tým, že sa nebudú zúčastňovať na ich zasadaniach.
Lajčák dal centrálnemu parlamentu na schválenie zmien čas do 1. decembra, v opačnom prípade vyjadril odhodlanie opatrenia zaviesť, čo mu umožňujú široké, tzv. bonnské právomoci vysokého reprezentanta.
Premiér bosnianskej centrálnej vlády, etnický Srb Nikola Špirič, ktorý minulý týždeň predložil rezignáciu, pred stretnutím právnych expertov povedal, že je ochotný svoje rozhodnutie stiahnuť v prípade dosiahnutia dohody.
Bosnianskosrbský premiér Milorad Dodik v rozhovore pre belehradský denník Večernje novosti pohrozil ďalšími odchodmi srbských zástupcov z centrálnych orgánov v prípade, že dohoda sa nedosiahne.
Bosna je od vojny z rokov 1992-95 rozdelená na dve vysoko autonómne entity, RS a moslimsko-chorvátsku federáciu. Bosnianski Chorváti a Moslimovia (Bosniaci) Lajčákove návrhy podporujú.