Štrasburg. Rada Európy zriadi na budúci rok Expertnú skupinu na činnosti proti obchodovaniu s ľuďmi (GRETA), ktorá bude nezávislým mechanizmom monitorovania ľudských práv. Tento kvázi súdny orgán bude monitorovať implementáciu dohovoru Rady Európy o obchodovaní s ľuďmi.
Zloženie a pracovné postupy orgánu GRETA budú témou konferencie na vysokej úrovni za účasti členských štátov Rady Európy, pozorovateľských štátov, iných medzinárodných organizácií (OBSE, OSN a Európskej komisie) a mimovládnych organizácií, ktorá sa uskutoční v dňoch 8.9. novembra v sídle RE v Štrasburgu.
Dohovor RE o činnosti proti obchodovaniu s ľuďmi (CETS č. 197) vstúpi do platnosti 1. februára budúceho roka, tento mesiac ho ratifikovala desiata krajina.
Do dnešného dňa dohovor ratifikovali Albánsko, Bulharsko, Cyprus, Dánsko, Gruzínsko, Chorvátsko, Moldavsko, Rakúsko, Rumunsko a Slovensko a podpísalo ho ďalších 27 štátov.
Obchodovanie s ľuďmi je celosvetovým fenoménom, často spájaným s organizovanou kriminalitou. Je to moderná forma otroctva, ktorá s ľuďmi zaobchádza ako s tovarom určeným na sexuálne vykorisťovanie alebo nútenú prácu.
Podľa údajov Medzinárodnej organizácie práce sa každoročne takmer 2,45 milióna ľudí na celom svete stane obeťami obchodovania s ľuďmi. Nezákonné zisky z takéhoto obchodovania dosahujú ročne 33 miliárd dolárov (vyše 760 miliárd Sk) a robia z obchodovania s ľuďmi tretiu najziskovejšiu kriminálnu činnosť po nezákonnom obchodovaní s drogami a zbraňami.
TASR o tom dnes informovalo tlačové oddelenie RE.