Viedeň. Srbsko dnes na viedenských rokovaniach o budúcnosti Kosova navrhlo riešenie podľa vzoru bývalej britskej kolónie Hongkong. Tento model podľa prezidenta Borisa Tadiča obsahuje prvky riešenia, ktoré môžu podporiť stabilitu a európsku integráciu. Premiér Koštunica na stretnutí s trojkou medzinárodných sprostredkovateľov zdôraznil, že hongkonský model je "udržateľný, stabilný a funkčný".
"Hongkonský model, ktorý je nepopierateľným úspechom, je jasným dôkazom, že náš návrh rozsiahlej autonómie je rovnako realistický," povedal Koštunica vo svojom prejave pred diplomatmi z USA, Ruska a EÚ.
Riešenie kosovskej otázky musí podľa Tadiča splniť tri výzvy: uspokojiť želania obyvateľov Kosova, chrániť medzinárodné právo a prispieť k regionálnej a geostrategickej stabilite, uviedol Tadič podľa textu, ktorý poskytli médiám.
Nemožno pritom zanedbať práve regionálny kontext, pretože Balkán v súčasnosti prechádza "delikátnou etapou". Región sa čoraz viac vzďaľuje od svojej nešťastnej minulosti a túži po novej budúcnosti, ktorá sa volá EÚ. V tomto kontexte sa musia viesť aj kosovské rokovania, uviedol Tadič.
Tadič tiež zdôraznil, že rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN č. 1244 musí zostať "najvyšším nástrojom", ktorým sa bude hľadať riešenie.
Rezolúcia 1244 z roku 1999 - na základe ktorej sa Kosovo po náletoch NATO na Juhosláviu dostalo po dvojročnom separatistickom konflikte pod správu OSN - hovorí o provincii ako o súčasti Srbska a provincii sľubuje "výraznú autonómiu a samosprávu" po období medzinárodného dozoru.
Tadič opakovane varoval pred jednostrannými krokmi. Ako povedal, rokovania nemožno viesť pod hrozbami jednostranných krokov. Srbský prezident reagoval na vyhlásenia kosovskoalbánskych lídrov, že nezávislosť vyhlásia aj jednostranne v prípade, že rokovania do 10. decembra nepovedú k dohode.
Trojka sprostredkovateľov má do tohto termínu predložiť svoju správu o rozhovoroch generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi. Člen kosovskej delegácie Hashim Thaci vo Viedni povedal, že Kosovo bezprostredne po 10. decembri vyhlási nezávislosť a bude dúfať v jej "uznanie medzinárodným spoločenstvom".
Hongkonský model, v rámci ktorého je bývalá kolónia od roku 1997 osobitnou administratívnou jednotkou Číny, "zaisťuje stabilné a trvalé riešenie štatútu provincie," uviedol Koštunica a zdôraznil, že takýmto spôsobom možno dosiahnuť riešenie v súlade s medzinárodným právom.
Informovali o tom agentúry APA, Reuters, Tanjug a Associated Press.