Praha 5. novembra (TASR) Kontroverzný český podnikateľ František Mrázek, označovaný aj za bossa českého podsvetia, ktorého 25. januára 2006 zavraždil neznámy strelec, mal za svojho života exkluzívne kontakty.
Denník Mladá fronta dnes (MFD) priniesol nové informácie založené na prepisoch policajných odpočúvaní, z ktorých vyplýva, že Mrázek si v rokoch 1998-2002 za éry socialistickej vlády Miloša Zemana, často telefonoval so šéfom Úradu vlády ČR Miroslavom Šloufom, a dokonca ho v budove vlády aj navštevoval.
Je to ďalší kamienok do mozaiky. Rovnaký denník pred niekoľkými dňami informoval, že Mrázkovým informátorom bol bývalý šéf Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Martin Hejl a že podnikateľ pripravoval deblokáciu ruského dlhu, k čomu mu mal pomôcť minister financií v Zemanovej vláde Ivo Svoboda.
Mrázek dodával Šloufovi dôverné informácie z bankových kruhov aj o oponentoch Miloša Zemana, napríklad podpredsedníčke ČSSD Petre Buzkovej. Obaja však spolu komunikovali aj na podstatne vážnejšie témy - Mrázek Šloufovi, pravej ruke premiéra, navrhoval personálne nominácie na posty šéfov protikorupčnej polície a dokonca aj civilnej kontrarozviedky BIS.
Napríklad 1. decembra 1999 Mrázek zavolal Šloufovi a oslovil ho: "Ahoj Mirku, mám pre teba tie dva životopisy." Na rovnakú tému pokračovali obaja v rozhovore aj 3. decembra 1999. "Už mám všetko nachystané. Mám postavené dobré tváre," hlásil šéf podsvetia šéfovi úradu vlády.
MFD pred časom vysvetlila, že až nedávno polícia zhromaždila všetky odpočuté hovory Mrázka, ktoré v minulosti robili rôzne policajné zložky. Telefonáty Mrázka so Šloufom sa zachytili v rámci vyšetrovania podozrenia, že Mrázek stojí za pokusom o vraždu sponzora ČSSD Ivana Lhotského.
V českých médiách sa citlivé a často pikantné informácie z policajných spisov objavujú pomerne často. V ostatnom čase unikli aj bankové dokumenty a doklady zo sociálnej správy, ktoré dokumentujú, že vicepremiér Jiří Čunek v roku 1998 v priebehu troch týždňov uložil v troch bankách 3,5 milióna Kč a zároveň poberal sociálne dávky. Verejnosť sa navyše dozvedela, že polícia pri vyšetrovaní podozrenia, že Čunek v roku 2002 prijal polmiliónový úplatok, zrátala Čunkove príjmy od jeho svadby roku 1983 až do roku 2002, a zistila, že Čunek si nezarobil ani zďaleka toľko, koľko ukladal v bankách.
Na úniky z policajných a vyšetrovacích spisov v nedeľu pomerne prekvapivo zareagovala česká najvyššia štátna zástupkyňa Renáta Vesecká. Požiadala premiéra Mirka Topolánka, aby poveril kontrarozviedku BIS vyšetrením týchto únikov. Podľa Veseckej slúžia tieto úniky zo spisov na politický boj.
(Spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar