Izraelská ministerka zahraničných vecí Cipi Livniová povedala dnes svojej americkej rezortnej partnerke Condoleezze Riceovej, že nijaká Spojenými štátmi sprostredkovaná dohoda o palestínskom štáte nebude realizovaná, kým sa nezaručí bezpečnosť Izraela.
Šéfka americkej diplomacie je počas šiestich týždňov už po tretí raz na návšteve regiónu a snaží sa preklenúť nezhody medzi Izraelom a Palestínčanmi pred plánovanou konferenciou v Annapolise v USA. Termín jej konania oficiálne oznámený nebol, ale očakáva sa, že to bude posledný novembrový týždeň.
Izrael a Palestínčania sa stále sporia ohľadom spoločného dokumentu, z ktorého by sa na konferencii malo vychádzať pri rokovaní o kľúčových problémoch, ako sú hranice, osud Jeruzalema a miliónov palestínskych utečencov.
Izraelskí lídri trvajú na tom, že akákoľvek budúca dohoda začne platiť, len ak Palestínčania splnia podmienky Spojenými štátmi podporovanej "cestovnej mapy".
"Musia pochopiť (Palestínčania), že implementácia budúcich dohôd môže byť zrealizovaná len v súlade s fázami cestovnej mapy, čo znamená, že na prvom mieste je bezpečnosť Izraela a potom vytvorenie palestínskeho štátu," povedala Livniová a dodala, že "nikto nechce vidieť iný teroristický štát v regióne".
Podľa jej slov je Izrael pripravený pohnúť sa v diskusii s Palestínčanmi dopredu, hoci je situácia "komplikovanejšia ako kedykoľvek predtým".
Riceová povedala, že jej návšteva by mala byť "pomôcť posunu vpred v bilaterálnej spolupráci Izraela a Palestínčanov", ako aj pri príprave plánov na stretnutie v Annapolise. Nepredpokladá však, že počas jej dvojdňovej cesty dôjde k dohode o spoločnom dokumente.
Informovali o tom agentúry Associated Press a Reuters.
Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová v nedeľu povedala, že Spojené štáty plne podporujú bezpečnosť Izraela, aby krajina mohla uskutočniť smelé kroky k mieru s Palestínčanmi. "Všetci Izraelčania by mali veriť, že Amerika stojí za vami, že plne podporujeme vašu bezpečnosť a vy sa môžete smelo usilovať o mier," povedala Riceová. "Toto je náš čas na neľahké rozhodnutia v záujme mieru." Riceová to povedala v prejave na pôde jeruzalemského think-tanku Saban Forum krátko po stretnutí s izraelským premiérom Ehudom Olmertom.
Olmert povedal, že Izraelu sa môže podariť dosiahnuť mierovú dohodu s Palestínčanmi do konca roka 2008. Americká ministerka počas svojej ôsmej návštevy regiónu od začiatku roka upozornila, že ak mierové úsilie medzi Izraelom a Palestínčanmi uviazne, vedúceho postavenia v Palestíne sa ujmú extrémisti. "Ak my neukážeme Palestínčanom cestu vpred, ukážu im ju iní," povedala Riceová a dodala: "Môžeme uspieť. Zlyhanie jednoducho nie je alternatívou."
Izraelskí a palestínski predstavitelia intenzívne rokujú o podobe spoločného vyhlásenia, ktoré má poskytnúť východisko pre blízkovýchodnú mierovú konferenciu pod záštitou USA. Tá by sa mala uskutočniť koncom novembra v americkom meste Annapolis v štáte Maryland.
Preskúmame pomoc Pakistanu
Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová dnes povedala, že Washington bude musieť "preskúmať pomoc" Pakistanu potom, čo prezident Parvíz Mušarráf vyhlásil výnimočný stav. "Preskúmame pomoc," povedala Riceová novinárom v Jeruzaleme, kam pricestovala v rámci cesty po Blízkom východe. Dodala však, že USA zároveň majú obavy o pokračovanie boja proti terorizmu a musia byť schopné chrániť amerických občanov pokračovaním tohto boja. Riceová uviedla, že v Pakistane majú USA záujem o boj proti terorizmu a musia preskúmať celú situáciu.
Spojené štáty Mušarráfa pre vyhlásenie výnimočného stavu kritizujú. "Je to veľmi smutné," povedal hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe. "Prezident Mušarráf musí dodržať svoje sľuby, že v januári budú slobodné a čestné voľby, a že predtým ako opätovne zloží prezidentskú prísahu, odstúpi z postu šéfa armády," povedal Johndroe. Hovorca Pentagonu Geoff Morrell však uviedol, že neexistujú plány na zastavenie vojenskej pomoci Pakistanu.
Autor: ks