Pakistanská vláda v nedeľu oznámila, že termín parlamentných volieb, ktoré boli naplánované na január, sa pravdepodobne "upraví" potom, ako prezident Parvíz Mušarráf v krajine vyhlásil výnimočný stav. "Voľby sa uskutočnia, ale dátum sa pravdepodobne upraví pre výnimočný stav v krajine," povedal pre tlačovú agentúru AFP námestník ministra informácií Tarík Azím. "V tomto okamihu nie je nič isté.
Pakistanský premiér Šaukat Azíz v nedeľu povedal, že parlament je na základe výnimočného stavu oprávnený odložiť konanie volieb o jeden rok. Dodal však, že vláda o tom ešte nerozhodla. "Mohli by nastať zmeny v dátume volieb, ale ešte sme o tom nerozhodli," povedal Azíz novinárom, keď sa ho spýtali na osud volieb, ktoré boli naplánované na január. "Zatiaľ o tom uvažujeme. Za výnimočného stavu by si parlament mohol predĺžiť funkčné obdobie o jeden rok."
Svetoví lídri vyzvali dnes na rýchly prechod k ústavnej vláde v Pakistane a vyhlásenie výnimočného stavu prezidentom a šéfom armády Parvízom Mušarráfom označili za zastavenie na ceste k demokracii.
Ministerka zahraničných vecí USA Condoleezza Riceová apelovala na zdržanlivosť všetkých strán v Pakistane a uviedla, že prezident Mušarráf musí potvrdiť konanie parlamentných volieb, ktoré boli dosiaľ plánované na január 2008. USA podľa nej už v minulosti dali jasne najavo, že vyhlásenie výnimočného stavu v Pakistane nebudú podporovať.
"Je v najlepšom záujme Pakistanu a pakistanských ľudí, aby došlo k rýchlemu návratu k ústavnému postupu, potvrdeniu, že voľby do nového parlamentu sa budú konať, a tiež, aby sa všetky strany správali so zdržanlivosťou v tejto, samozrejme, veľmi ťažkej situácii," uviedla Riceová počas prebiehajúcej návštevy Izraelu a palestínskych území.
Japonsko považuje Mušarráfovo rozhodnutie za prekážku pre zakotvenie demokracie. "Japonsko silno dúfa, že Pakistan čoskoro obnoví normálny stav a vráti sa k procesu demokratizácie," uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.
Austrálsky šéf diplomacie Alexander Downer taktiež vyzval k urýchlenému návratu k ústavnej vláde.
Francúzske ministerstvo zahraničia vyjadrilo nádej, že "dialóg medzi všetkými pakistanskými silami môže garantovať stabilitu a demokraciu".
Najväčšie ázijské krajiny - India a Čína na situáciu v Pakistane reagovali rezervovane.
Informovala o tom agentúra AP.
EÚ je znepokojená
Európska únia vyjadrila dnes znepokojenie nad situáciou v Pakistane, kde prezident a šéf armády Parvíz Mušarráf vyhlásil v sobotu výnimočný stav.
Brusel vyzval prezidenta na návrat krajiny na cestu k demokracii a na dodržanie plánu, podľa ktorého sa majú konať na budúci rok predčasné parlamentné voľby. Podľa EÚ je pre Pakistan veľmi dôležitý rýchly návrat k demokracii, ako aj uskutočnenie avizovaných volieb.
Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana povedal, že hoci únia uznáva "ťažkosti, ktorým Pakistan v súčasnosti čelí v oblasti bezpečnostnej situácie a domáckej politiky...akékoľvek odbočenie od všeobecného demokratického procesu nemôže byť riešením."
Solana vo vyhlásení Mušarráfa vyzval, aby "zostal verný právnemu štátu, osobitne rešpektovaniu hraníc ústavy". Dodal, že úrady v Pakistane by mali pokračovať v prípravách na parlamentné voľby v januári "ako je naplánované" a politické strany vyzval, aby preukázali "zdržanlivosť s cieľom zabezpečiť rýchly návrat k normálnemu stavu".
Úrady zadržali už stovky opozičných aktivistov
Pakistanské úrady zadržali v krajine po sobotňajšom vyhlásení výnimočného stavu prezidentom Parvízom Mušarráfom už stovky opozičných aktivistov.
V Islamabade polícia dnes uväznila približne 40 ľudí, vrátane bývalého šéfa tajnej služby ISI Hamida Gula. Vo východopakistanskom meste Láhaur zadržali 30 ľudskoprávnych aktivistov počas razie v ich kancelárii.
Predstaviteľ strany bývalej premiérky Bénazír Bhuttovej uviedol, že približne 200 ich stúpencov uväznili v Pandžábe, politicky najvplyvnejšej provincii krajiny.
Bezpečnostné zložky tak zadržali zhruba 300 opozičných a ľudskoprávnych aktivistov, sudcov, či právnikov, uviedla agentúra Reuters.
Medzi zatknutými je aj líder opozičnej strany Pakistanská moslimská liga (PML) bývalého premiéra Naváza Šarífa Džavíd Hašmí.
Polícia do domáceho väzenia umiestnila aj poprednú postavu opozície a bývalú hráčsku hviezdu kriketu Imrana Chána, ktorému sa však po niekoľkých hodinách podarilo zo svojho domu v Láhaure utiecť.
V domácom väzení je aj predsedníčka nezávislej Komisie pre ľudské práve v Pakistane Asma Džahangirová.
Bhuttová: Nevylučujem rokovanie s Mušarráfom
Bývalá pakistanská premiérka Bénazír Bhuttová v nedeľu povedala, že vyhlásenie výnimočného stavu v krajine povzbudí extrémistov, ale rokovania s prezidentom Parvízom Mušarráfom nevylúčila. Bhuttová sa do Karáčí urýchlene vrátila z návštevy rodiny v Dubaji. Pred vyhlásením výnimočného stavu s Mušarráfom viedla rozhovory o deľbe moci pred parlamentnými voľbami naplánovanými na január. "Ľudia hovoria, že sme sa dohodli, ale v skutočnosti sme s generálom Mušarráfom rokovali o konaní slobodných, čestných a nestranných volieb," povedala Bhuttová pre britskú rozhlasovú a televíznu stanicu BBC. Na otázku, či sa cíti oklamaná, odpovedala: "Mám pocit, že to bol plán na odpútanie pozornosti, ale stále je príliš skoro vyjadriť sa a všetko závisí od toho, či generál Mušarráf obnoví ihneď ústavu a zostaví nezávislú volebnú komisiu pre konanie čestných, slobodných a nestranných volieb."
Predtým sa Bhuttová vyjadrila, že výnimočný stav, ktorý Mušarráf vyhlásil, je stanným právom. "Toto nie je výnimočný stav, je to stanné právo a ľud Pakistanu proti tomu bude protestovať," povedala na tlačovej konferencii v sobotu v Karáčí. V nedeľu pre televíznu stanicu CNN Bhuttová povedala, že s Mušarráfom súhlasí s tým, že hrozba extrémizmu je veľká. "Úplne súhlasím s generálom Mušarráfom, že Pakistan je na pokraji destabilizácie. Súhlasím s diagnózou, ale nesúhlasím so spôsobom liečby.
Šaríf vyzýva Mušarráfa, aby odstúpil
Bývalý pakistanský premiér Naváz Šaríf vyzval dnes Parvíza Mušarráfa, aby odstúpil z funkcie prezidenta krajiny.
"Mal by rezignovať, pretože je súčasťou problému... Čím viac bude predlžovať svoje zlé vedenie krajiny, tým viac sa bude Pakistan približovať k anarchii," uviedol pakistanský expremiér.
Podľa Šarífa bolo vyhlásenie výnimočného stavu Mušarráfom "veľmi smutným dňom pre Pakistan". Expremiér zároveň obvinil súčasného prezidenta, že "pre svoje osobné pohnútky urobil z celého národa svojho rukojemníka."
V súvislosti s rozhodnutím Spojených štátov prehodnotiť americkú finančnú pomoc Pakistanu, Šaríf vyhlásil, že "len povedať, že ju prehodnotíme, nestačí."
Šaríf sa momentálne nachádza v exile v Saudskej Arábii, ubezpečil však o svojom úmysle vrátiť sa do Pakistanu.
"Ľud Pakistanu očakáva, že sa vrátim do krajiny a vyvediem ju z tohto zmätku," uviedol Šaríf.
Šarífa zvrhol z postu premiéra Mušarráf počas nenásilného prevratu v roku 1999. Obvinili ho z únosu a terorizmu a v roku 2000 ho prepustili do exilu v Saudskej Arábii.
V septembri sa Šaríf do vlasti vrátil, aby viedol proti Muššaráfovi kampaň. Niekoľko hodín po prílete bol však úradmi deportovaný do Saudskej Arábie.
Autor: ks