Budapešť 3. novembra (TASR) Pod názvom Ľudia v neľudskosti začalo budapeštianske Múzeum teroru pátraciu akciu po ľuďoch, ktorí pomáhali násilne vysťahovaným Maďarom pred 60 rokmi v rámci výmeny obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom. Tlačovú agentúru MTI o tom dnes informoval programový riaditeľ múzea Gábor Tállai.
Cieľom múzea je vybudovanie dokumentačnej bázy zo spomienok tých, ktorí dodnes žijú, ktorí boli očitými svedkami udalostí, alebo pomáhali deportovaným, povedal Tállai.
"Okrem toho, že chceme prezentovať sériu udalostí a poukázať na veľmi tragické obdobie, chceme aj zdôrazniť, že podstatne viac vecí Maďarov a Slovákov spája, než rozdeľuje," zdôraznil programový riaditeľ.
Organizátori akcie sa podľa riaditeľa domnievajú, že príklady ľudskosti sú pozitívnymi odkazmi, ktoré napomáhajú v liečení rán.
"Ponad tragédiu deportácií, vysídlenia, reslovakizácie a zbavenia práv sa budeme vedieť povzniesť vtedy, keď odhalíme minulosť a pozrieme sa jej zoči-voči, keď si spomenieme na obete a vzdáme vďaku tým, ktorí sa postavili na odpor politike nenávisti, ktorí pomohli a ktorí spolucítili s trpiacimi," píše sa vo výzve múzea.
Pred touto výzvou podľa Tállaiho slov zorganizovali v septembri medzinárodnú konferenciu o maďarsko-československej výmene obyvateľstva.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem