Cleveland 2. novembra (TASR) - Geneticky modifikovanú "supermyš", ktorá ubehne dvojnásobnú vzdialenosť ako normálna myš, vyvinuli vedci v amerických laboratóriách. Myš tiež žije dlhšie a rozmnožuje sa vo vyššom veku ako jej štandardná laboratórna príbuzná, informovala britská BBC.
Myš vyvinuli, aby mohli skúmať biochémiu metabolizmu a lepšie tak porozumieť zdraviu a chorobám človeka.
Výskum sa uskutočnil na univerzite Case Western Reserve University v Clevelande, štát Ohio a podrobnosti o ňom zverejnil odborný časopis Journal of Biological Chemistry.
Geneticky modifikovaná myš dokáže ubehnúť v laboratórnom kolese" rýchlosťou 20 metrov za minútu päť až šesť kilometrov. Beží až šesť hodín, kým sa zastaví.
Autor článku, profesor Richard Hanson, ju prirovnal k cyklistovi Lanceovi Armstrongovi, zdolávajúcemu Pyreneje.
Vedci tiež zistili, že modifikované myši zjedia dvojnásobok toho, čo štandardné, ale ich hmotnosť je oproti nim polovičná. Dokážu tiež rodiť ako trojročné, čo by v porovnaní s človekom znamenalo pôrod u 80-ročnej ženy.
Kritici argumentujú, že výskum otvára príležitosť pre zneužitie, napríklad atlétmi, ktorí by chceli zlepšiť svoje výsledky génovou terapiou.
Profesor Hanson to však odmietol: "V súčasnosti je to nemožné urobiť - dať si gén do svalu. Je to neetické. A nemyslím si, že by ste to chceli urobiť. Tieto zvieratká sú dosť agresívne, ako sme si všimli."