Londýn 2. novembra (TASR) - Päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN a Nemecko sa dnes dohodli na tom, že budú presadzovať tretiu rezolúciu OSN o sankciách voči Iránu, ak sa nepreukáže väčšia transparentnosť Teheránu v súvislosti s jeho jadrovým programom.
Diplomati Británie, Francúzska, Nemecka, USA, Ruska a Číny sa po dnešnej schôdzke v Londýne zídu znova 19. novembra, aby posúdili správy dozornej agentúry OSN a šéfa zahraničnej politicky EÚ Javiera Solanu, ktorý vedie rozhovory s iránskym vyjednávačom.
"Politickí riaditelia sa dohodli, že dopracujú text tretej sankčnej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN so zámerom predložiť ju na hlasovanie v Bezpečnostnej rade OSN, pokiaľ novembrové správy Dr. Solanu a Dr. Baradeja neukážu pozitívny výsledkoch ich úsilia," uviedol hovorca britského ministerstva zahraničných vecí.
Irán po dvoch predošlých sankčných rezolúciách odmietol zastaviť program obohacovania uránu a popiera tvrdenia, že chce vyrobiť atómové zbrane.
USA minulý týždeň uvalili na Irán ekonomické sankcie a nevylúčili možnosť vojenského zásahu proti islamskej republike. Británia tiež oznámila, že bude presadzovať tretiu sériu sankcií OSN.
Diplomati z ďalších krajín však uviedli, že chcú najskôr zistiť, ako pokračujú rozhovory Iránu s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) po tom, ako Teherán súhlasil, že objasní všetky nezodpovedané otázky tejto dozornej agentúry OSN o svojich v dlhé roky utajovaných nukleárnych aktivitách.
Námestník americkej ministerky zahraničných vecí pre politické otázky Nicholas Burns pred dnešnou schôdzkou uviedol, že Rusko a Čína fakticky pol roka blokovali pokrok k tretej rezolúcii.
Rusko sa domnieva, že cestou vpred je dialóg, nie sankcie voči Iránu. Čína v reakcii na sankcie USA uviedla, že nesúhlasí s "príliš unáhleným" konaním.
Šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová dnes počas cesty do Turecka vyhlásila, že Washington má určité "taktické" rozpory s Pekingom a Moskvou, ktoré sa týkajú načasovania a "hĺbky alebo šírky" novej rezolúcie OSN.