Moskva 2. novembra (TASR) - Šéf ruskej nukleárnej agentúry Sergej Kirijenko kritizoval dnes saudskoarabský návrh na to, aby arabské štáty spoločne pomohli dodávať Iránu obohatený urán. Podľa jeho slov by strediská na jeho výrobu mali vytvárať výlučne jadrové veľmoci.
Saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Saúd al-Fajsal tento týždeň uviedol, že spojenci USA v Perzskom zálive sú pripravení vytvoriť konzorcium, ktoré by dodávalo obohatený urán jeho používateľom na Blízkom východe, vrátane Iránu. Cieľom by bolo zmierniť spor Teheránu okolo jeho jadrového programu so Západom.
Kirijenko v reakcii na správu uviedol, že Rusko nedostalo žiadne oficiálne informácie o takomto návrhu, informovala tlačová agentúra RIA Novosti.
"Podľa nášho názoru by malo existovať mnoho takýchto centier, je však jasné, že takéto centrá musia byť v krajinách, ktoré majú úplnú technológiu pre obohacovanie (uránu), aby sa táto technológia nešírila po celom svete," povedal šéf Federálnej agentúry pre atómovú energiu (RosAtom).
Princ Saúd uviedol, že Irán takúto ponuku zvažuje. Závod pre obohacovanie uránu by podľa ministra mal byť v neutrálnej krajine, za príklad označil Švajčiarsko.
Rusko koncom roku 2005 ponúklo Iránu vytvoriť na svojom území spoločné stredisko pre obohacovanie uránu, iránske reakcie však boli protichodné. Teherán neskôr uviedol, že bude vyrábať jadrové palivo na svojom území.
Kremeľ je proti vyvíjaniu veľkého tlaku na Irán a nesúhlasí so sprísnením sankcií voči islamskej republike. Podľa ruských predstaviteľov neexistujú dôkazy, že Teherán sa snaží vyvinúť atómové zbrane, no Rusko si tiež neželá, aby takúto výzbroj získal. Moskva sa obáva, že prípadný útok USA na Irán by vyvolal širší konflikt na Blízkom východe.