Tokio 2. novembra (TASR) - Severná Kórea musí najprv preukázať, že nie je zapojená do teroristických aktivít, aby ju USA mohli vyňať zo svojho zoznamu štátov podporujúcich terorizmus. Uviedol to dnes v Tokiu hlavný vyjednávač USA o jadrovom odzbrojení KĽDR Christopher Hill.
Vyškrtnutie z amerického teroristického zoznamu, kde sú okrem KĽDR aj Irán, Sýria, Sudán a Kuba, je dlhodobou požiadavkou Pchjongjangu. Tvorí zároveň súčasť ponuky politických a ekonomických výhod zo strany medzinárodného spoločenstva za ukončenie severokórejského vojenského jadrového programu.
Japonsko, kam dnes Hill pricestoval, sa obáva, že Washington vyjme KĽDR zo zoznamu napriek odmietaniu Pchjongjangu dostatočne sa vyjadriť k únosom japonských občanov zo 70. a 80. rokov 20. storočia. Americký vyslanec však uviedol, že Spojené štáty chcú vidieť pokrok v tejto otázke zo strany KĽDR.
Severná Kórea pred piatimi rokmi pripustila, že uniesla 13 japonských občanov, pričom piatich neskôr poslala späť do vlasti a zostávajúci ôsmi sú mŕtvi. KĽDR považuje záležitosť za uzavretú, Tokio však požaduje dôkazy úmrtia Japoncov a tvrdí, že únosov bolo zrejme viac.
Hill dnes v juhokórejskom Soule oznámil, že USA pracujú so Severnou Kóreou na vyňatí z teroristického zoznamu. Pchjongjang sa na ňom ocitol pre zapojenie do bombového atentátu na juhokórejské civilné lietadlo, pri ktorom v roku 1987 zahynulo všetkých 115 ľudí na palube.
Americký vyslanec dnes zároveň vyhlásil, že sankcie OSN uvalené na KĽDR budú odvolané až potom, čo Pchjongjang ukončí vojenský jadrový program. Bezpečnostná rada OSN rozhodla o sankciách voči Severnej Kórei za jej prvý jadrový test z októbra 2006.
Pchjongjang na základe dohody z 13. februára, ktorú uzatvoril na šesťstranných rokovaniach s USA, Južnou Kóreou, Čínou, Ruskom a Japonskom, sľúbil, že sa vzdá svojich nukleárnych ambícií. Návšteva Hilla v Japonsku prichádza v čase príprav expertov USA na znefunkčnenie severokórejského jadrového reaktora.
Americkí predstavitelia odhadujú, že KĽDR má k dispozícii približne 50 kilogramov plutónia, čo by podľa expertov stačilo na výrobu najmenej šiestich jadrových bômb.