Tripolis 1. novembra (TASR) - Pozastavené rokovania medzi sudánskou vládou a povstalcami z regiónu Darfúr sú odložené na december, uviedol dnes hovorca vládnej delegácie vyslanej na mierové rozhovory do líbyjského pobrežného mesta Sirte.
S napätím očakávané rokovania pod záštitou OSN a Africkej únie (AÚ) sa začali v sobotu v líbyjskom meste Sirte s obrovskou medzinárodnou a mediálnou účasťou, ale bez popredných vodcov povstalcov. Ich neprítomnosť spôsobila zastavenie rozhovorov.
Sprostredkovatelia neskôr oznámili, že poslali do Darfúru vyslancov, aby urovnali problémy s niektorými najvzdorovitejšími vodcami vzbúrencov a priviedli ich na rozhovory - tento proces môže podľa hlavného sprostredkovateľa OSN Jana Eliassona trvať približne tri týždne.
Najvýznamnejší vodcovia povstalcov z Darfúru vyhlásili, že mierové rokovania bojkotovali preto, lebo sprostredkovatelia OSN a AÚ pozvali na stretnutie menej dôležité skupiny a tie označili za bábky v rukách vlády, ktorá ich poverila úlohou oslabiť pozíciu vzbúrencov.
V Darfúre existuje vyše 12 frakcií povstalcov. Eliasson uviedol, že dať ich dokopy je ako "nahnať mačky do jedného húfu".
Sprostredkovatelia tvrdia, že pozvali všetky skupiny povstalcov, aby boli rokovania čo možno najobsažnejšie, pretože ich cieľom je ukončiť vyše štyri roky trvajúce boje, v ktorých zahynulo viac ako 200.000 ľudí a z domovov vyhnali 2,5 milióna obyvateľov.
2 jam