SME

List, ktorý vyznel šalamúnsky

List britského ministra zahraničia sira Arthura Jamesa Balfoura lordovi Rothschildovi o britskej podpore na vytvorenie židovskej národnej domoviny v Palestíne sa neskôr vznešene nazýval Balfourovou deklaráciou. Lord Rothschild ho dostal pred 90 rokmi - 2.

List britského ministra zahraničia sira Arthura Jamesa Balfoura lordovi Rothschildovi o britskej podpore na vytvorenie židovskej národnej domoviny v Palestíne sa neskôr vznešene nazýval Balfourovou deklaráciou. Lord Rothschild ho dostal pred 90 rokmi - 2. novembra 1917.

Bol to krátky list - len pár viet. Napriek tomu vznikal viac ako rok. Lámali si nad ním hlavu diplomati britského minister­­­st­va zahraničia, ktorí robili všetko pre to, aby vyznel čo najviac šalamúnsky. Správne totiž predpokladali, že sa z neho môže stať rozbuška. Zástupcovia sionistického hnutia ho považovali za prvý krok na vytvorenie židovského štátu v Palestíne. Židia z celého sveta, hlavne však z Ruska a východnej Európy, ho zase pochopili ako pokyn na odchod do zasľúbenej krajiny.

Chýbalo podstatné slovo – štát

Nie všetkých predstaviteľov sionistického hnutia Balfourov list nadchol. Chýbalo v ňom totiž podstatné slovo - štát.

A vyplývalo z neho aj to, že Židia nebudú môcť obsadiť celú Palestínu. Časť z nej totiž Briti sľúbili aj Arabom. Británia v čase 1. svetovej vojny, keď bola Palestína ešte súčasťou rozpadajúcej sa Osmanskej ríše, totiž hrala na obe strany. V boji proti Turkom povzbudzovala aj Arabov, aj Židov. Vlastne ani veľmi nemusela. Osmanská ríša sa k „Neturkom“ správala čoraz represívnejšie a počas vojny len pritvrdila.

Napriek tomu, že list bol pomerne nejasný, a dodnes sú s jeho výkladom problémy, väčšina sionistov aj obyvateľov už vtedy existujúcich židovských osád oslavovala. Po rokoch vyjednávaní a lobingu sa konečne priblížili k tomu, o čom sníval zakladateľ sionizmu Theodor Herzl. Okrem vlastnej snaživosti, súdržnosti, peňazí a kontaktov na mocných sveta im k tomu pomohlo viac náhod.

Vyjednávač, chemik a prezident

Jedným z popredných židovských vyjednávačov bol chemik a budúci prvý prezident Izraela Chaim Weizmann, ktorý v britských laborátoriách „náhodou“ vynašiel nový spôsob výroby syntetického acetónu.

Ten sa používa do bômb, a keďže Británii veľmi pomohli proti Nemcom, boli tamojší lídri Weizmannovi viac ako vďační. Ten nelenil a namiesto britského vyznamenania si „zaželal“ domovinu pre svoj ľud.

Mal šťastie, že britským premiérom bol vtedy David Lloyd George, ktorého náboženské presvedčenie a politické názory niečo také umožňovali. George vnímal Palestínu ako zasľúbenú krajinu pre Židov a zároveň sa domnieval, že cez nich si v oblasti po vojne udrží vplyv. Obával sa totiž, že na Palestínu si robí zálusk „bezbožné“ Francúzsko.

Židovská domovina

Iný výklad dodnes nie úplne jasných britských pohnútok je tiež zaujímavý a opradený legendami. Briti údajne súhlasili s národnou domovinou pre Židov pre to, lebo chceli, aby sa do vojny po ich boku zapojili aj Američania.

A tí ako tvrdia priaznivci konšpiračných teórií boli pod vplyvom Židov. Tiež sa hovorilo, že Briti nechceli, aby „mocné židovstvo“ neprešlo na stranu Nemecka, ktoré im údajne tiež sľúbilo židovskú domovinu. To, že do vyjednávaní s Britmi sa zapojil vplyvný a hlavne bohatý lord Rothschild, ešte podporovalo špekulácie.

Faktom je, že Briti to s podporou židovskej domoviny zrejme nemysleli až tak vážne. Balfourovu deklaráciu už o pár rokov (1922) vyjasnila Biela kniha Winstona Churchilla, ktorá potvrdila, že Briti nesľúbili Židom v Palestíne vlastný štát. Spísanie dokumentu vyprovokovala rastúca židovská imigrácia do Palestíny, ktorá znepokojovala tamojších Arabov a vyvolávala zrážky medzi oboma etnikami.

Ďalšia Biela kniha z roku 1939 mala pre Židov doslova likvidačný charakter. V čase, keď boli opatrenia proti Židom čoraz hrozivejšie, sa Londýn rozhodol obmedziť židovskú emigráciu do Palestíny a stanovil presné kvóty. Tých sa viac­menej držal aj v čase, keď bolo jasné, že Hitler to s riešením „židovskej otázky“ myslí vážne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Hasiči sa pokúšajú uhasiť požiar elektrického zariadenia.

Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo fajčenie v posteli.


TASR
Ilustračné foto.

Pre Maorijov sú tieto zvieratá posvätné.


TASR
Ilustračné foto

Po zhruba 11 hodinách sa vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť.


TASR
Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič.

Výbor privítal rozsiahly zoznam súvisiacich písomných záväzkov prijatých kosovskými úradmi.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu