Dubaj 1. novembra (TASR) - Spojenci USA v Perzskom zálive sú ochotní vytvoriť konzorcium, ktoré by dodávalo Iránu obohatený urán. Cieľom tohto kroku by bolo zmierniť spor Teheránu so Západom okolo jeho jadrového programu. Uviedol to dnes saudskoarabský minister zahraničných vecí princ Saúd al-Fajsal.
Saudská Arábia a ďalšie arabské štáty Perzského zálivu - Kuvajt, Omán, Katar, Bahrajn a Spojené arabské emiráty - majú rovnako ako Západ obavy, že iránsky nukleárny energetický program povedie k výrobe atómových zbraní. Teherán obvinenia z ich tajného vývoja popiera.
"Navrhli sme riešenie, ktorým je vytvorenie konzorcia pre všetkých používateľov obohateného uránu na Blízkom východe," povedal princ pre týždenník Middle East Economic Digest (MEED), ktorý sídli v Londýne.
"USA nie sú do toho zapojené, no nemyslím si, že by to odmietali. Vyriešilo by to hlavnú oblasť napätia medzi Západom a Iránom," uviedol minister počas návštevy Británie.
"Urobíme to kolektívne prostredníctvom konzorcia, ktoré bude distribuovať podľa potrieb, dá každej elektrárni jej potrebné množstvo a zaistí, že tento obohatený urán nebude použitý na atómové zbrane."
Podľa princa Saúda Irán ponuku zahŕňajúcu vybudovanie závodu v neutrálnej krajine zvažuje a označil ju za "zaujímavú".
Teherán, ktorý dôsledne odmieta požiadavky OSN na zastavenie vlastného programu obohacovania uránu, sa k návrhu zatiaľ nevyjadril.
Šesť arabských štátov Perzského zálivu ohlásilo plány na spustenie vlastného jadrového energetického programu, čo vyvolalo obavy z pretekov v zbrojní v hlavnom svetovom regióne vývozu ropy.
Mnoho krajín na Blízkom východe uvádza, že skúma možnosť využitia jadrovej energie vzhľadom na rastúcu potrebu elektriny.