Praha 1. novembra (TASR) Bývalá česká prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, ktorá sa v roku 1950 podieľala na zmanipulovanom procese s prvorepublikovou političkou Miladou Horákovou a ďalšími 12 osobami, by za to po 57 rokoch mala ísť do väzenia. Dnes 86-ročnú exprokurátorku Mestský súd v Prahe poslal za mreže na osem rokov.
Súd konštatoval, že vtedajšia prokurátorka Brožová-Polednová vedela, že o vine Horákovej a ďalších obžalovaných sa rozhodlo vopred a že proces s kritikmi komunistického režimu bol zmanipulovaný a mal iba vzbudzovať dojem zákonnosti. Prokurátorka tak podľa predsedu súdneho senátu Petra Brauna porušila vtedy platné zákony.
Napriek tomu, že exprokurátorke hrozil trest väzenia od piatich do 12 rokov a štátny zástupca žiadal trest na dolnej hranici sadzby, súd napokon vyniesol prísnejší verdikt. "Vzhľadom na závažnosť činov by išlo o neprimerane nízky trest," obhajoval svoje rozhodnutie sudca.
Rozsudok ešte nenadobudol právnu moc a očakáva sa, že bývalá prokurátorka podá odvolanie. Aj v prípade, že by vysoký trest ďalšie súdy potvrdili, exprokurátorka by - vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav - už do väzenia nastúpiť nemusela. Kvôli zdravotnému stavu sa Ludmila Brožová-Polednová ani nezúčastňovala na súdnom pojednávaní.
Prípad podielu exprokurátorky na justičnej vražde Milady Horákovej bol výnimočný tým, že ani po vyše polstoročí nie je núdza o dobové materiály - zachovali sa aj zvukové a filmové nahrávky. Počas procesu v roku 1950, ktorý historici označujú za frašku, sa v súdnej sieni - takmer ako v divadle - vystriedalo až 4000 divákov.
Kauza Milady Horákovej a ďalších 12 spoluobžalovaných skončila smutne: súd vyniesol tresty smrti pre Horákovú a ďalších troch mužov a vysoké tresty pre ostatných obžalovaných.
Milada Horáková, ktorá bola pred aj po vojne poslankyňou, sa stala jedinou ženou, ktorú komunistická totalitná moc potrestala trestom smrti.
Poprave Horákovej nezabránila ani žiadosť fyzika Alberta Einsteina adresovaná vtedajšiemu československému prezidentovi Klementovi Gottwaldovi.