SARAJEVO 1. novembra (SITA/AP) - Bosniansky premiér Nikola Špirič rezignoval vo štvrtok pre spor o reformu, ktorú navrhol medzinárodný správca krajiny. "Dvanásť rokov riadia túto krajinu cudzinci, a to nie je dobré. Rezignujem a je to jediné správne rozhodnutie," povedal Špirič, bosniansky Srb, ktorý je predsedom bosnianskej Rady ministrov.
Slovenský diplomat Miroslav Lajčák, ktorý je medzinárodným správcom etnicky rozdelenej krajiny, navrhol nové pravidlá, ktorých cieľom je posilniť ústredný bosniansky parlament a ďalšie inštitúcie tak, aby boli schopné realizovať ďalšie reformy vedúce k členstvu Bosny v Európskej únii. Bosnianski Srbi sa však obávajú, že tento návrh by mohol viesť k zániku Republiky srbskej, ich miništátu v rámci Bosny.
Lajčákové návrhy v stredu podporilo vedenie medzinárodnej Rady pre implementáciu mieru (PIC), ktorú tvorí vyše 40 krajín a medzinárodných organizácií dozerajúcich na povojnovú Bosnu. Lajčákové návrhy by zmenili spôsob hlasovania v ústrednom parlamente tak, aby bolo zložitejšie blokovať rozhodnutia neúčasťou na zasadaniach. "Nikto sa ma nepýtal, či toto (Lajčákovo) rozhodnutie nejakým spôsobom pomôže mojej práci. Medzinárodné spoločenstvo nemôže riadiť túto krajinu, keď zároveň ja mám všetku zodpovednosť," povedal Špirič novinárom v Sarajeve.
Srb Nikola Špirič je členom Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) premiéra Republiky srbskej Milorada Dodika. Dodik v uplynulých dňoch pohrozil, že jeho strana odíde z ústredných inštitúcii, čím zablokuje ich fungovanie, ak sa Lajčák svojich reformných plánov nevzdá.
Od konca bosnianskej vojny z rokoch 1992-95 krajinu tvorí moslimsko-chorvátska Federácia Bosny a Hercegoviny a Republika srbská. Obe majú vlastnú vládu, parlament a políciu.