Sarajevo 1. novembra (TASR) - Predseda bosnianskej centrálnej vlády, etnický Srb Nikola Špirič, dnes oficiálne ohlásil svoju rezignáciu.
Za dôvod demisie označil rozhodnutie riadiaceho výboru Rady pre implementáciu mieru (PIC), ktorý podporil opatrenia vysokého reprezentanta medzinárodného spoločenstva Miroslava Lajčáka, zamerané na zefektívnenie činnosti centrálnej vlády a parlamentu.
Rezignácia premiéra, ktorú bude musieť prijať trojčlenné prezídium Bosny a Hercegoviny, v podstate znamená pád celej vlády. Členovia Rady ministrov však naďalej budú vykonávať svoje funkcie až do zvolenia nového kabinetu, pripomína agentúra Associated Press.
Lajčákov krok vyvolal búrlivú reakciu bosnianskych Srbov, podľa ktorých je namierený proti Srbskej republike (RS). RS spolu s moslimsko-chorvátskou federáciou tvorí povojnovú Bosnu. Obe entity sú výrazne autonómne a spojené len slabými centrálnymi inštitúciami.
Opatrenie slovenského diplomata uvoľňuje podmienky hlasovania a má zabrániť blokovaniu rozhodnutí, čo zástupcovia jednotlivých etnických skupín mohli robiť jednoducho tým, že sa nezúčastňovali na zasadaniach. Takýto postup využívali najmä bosnianski Srbi. Tí sa obávajú, že nové pravidlá umožnia Bosniakom (Moslimom), aby ich prehlasovali.
Špirič povedal, že ďalej bude postupovať podľa inštrukcií svojej strany, Zväzu nezávislých sociálnych demokratov (SNSD), a rozhodnutí bosnianskosrbského parlamentu, ktorý Lajčákove rozhodnutia odmietol.
Podľa Špiriča medzinárodné spoločenstvo uvaľovaním rozhodnutí - napríklad tých Lajčákových - v Bosne vyvoláva umelú krízu kvôli Kosovu.
Miroslav Lajčák, citovaný dnešnou bosnianskou tlačou, označil rezignáciu Nikolu Špiriča v čase, keď je medzinárodné spoločenstvo v maximálnej miere znepokojené aj vývojom situácie okolo juhosrbskej provincie Kosovo, za "neserióznu a nezodpovednú", uvádza rakúska agentúra APA.