New York 1. októbra (TASR) - Bezpečnostná rada OSN v stredu vyzvala Maroko a povstalcov z Frontu Polisário na "skutočné rokovania" o budúcnosti Západnej Sahary zameraná na vyriešenie desaťročia trvajúceho sporu.
V rezolúcii, ktorou predĺžila mandát 225-člennej misie OSN do 30. apríla 2008, rada uviedla, že obe strany by mali pokračovať v rokovaniach "bez kladenia podmienok a v dobrej viere ... s cieľom dosiahnuť spravodlivé, trvalé a obojstranne prijateľné politické riešenie, ktoré umožní sebaurčenie pre ľud Západnej Sahary".
Maroko navrhlo obmedzenú autonómiu Západnej Sahary pri zachovaní marockej suverenity. Front Polisário žiadal referendum, v ktorom by sa obyvatelia púštneho regiónu na severozápade Afriky rozhodli medzi autonómiou alebo nezávislosťou.
Obe strany sporu sa dohodli na prvých priamych rokovaniach po siedmich rokoch, keď BR OSN v apríli prijala rezolúciu s príslušnou výzvou. Uskutočnili sa dve kolá rozhovorov, ktoré však podľa generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna nepriniesli viditeľný pokrok. Dohodnuté je tretie kolo, zatiaľ bez stanoveného termínu stretnutia.
Maroko a Mauretánia si Západnú Saharu rozdelili po tom, čo španielski kolonizátori územie opustili v roku 1975. Nasledujúci rok vypukla vojna a Maroko ovládlo celú Západnú Saharu po tom, čo sa Mauretánia v roku 1979 z regiónu stiahla.
Boje, v ktorých 15.000 povstalcov Polisária stálo proti Američanmi vyzbrojenej marockej armáde, sa skončili v roku 1991 Spojenými národmi sprostredkovaným prímerím. Dohoda o prímerí vyzýva na referendum o budúcnosti Západnej Sahary, k hlasovaniu však nikdy nedošlo.