Washington 16. apríla (TASR) - Americké úrady dnes nevylúčili možnosť vyslania matrerskej liedadlovej lode Kitty Hawk do Juhočínskeho mora, kde by mala zabezpečovať prieskumné lety amerických špionážnych strojov nad čínskym pobrežím. V súvislosti s nedávnou aférou okolo kolízie amerického výzvedného lietadla s čínskym strojom to dnes vo Washingtone pripustil hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.
"Čo sa týka (lietdalovej lode) Kitty Hawk a letov výzvedných strojov EP-3, ministerstvo obrany poskytne Rade národnej bezpečnosti svoje odporúčanie," povedal A. Fleischer. O obnovení letov, a teda aj o prípadnom vyslaní lode, sa však zatiaľ definitívne nerozhodlo.
Hovorca Bieleho domu však zdôraznil, že administratíva prezidenta Georgea Busha nemieni prieskumné lety zrušiť. Podľa Washingtonu je monitorovanie nad čínskym pobrežím "prostriedkom ochrany mieru".
Nemenovaný predstaviteľ Pentagonu však podľa francúzskej tlačovej agentúry AFP povedal, že v skutočné vyslanie lietadlovej lode Kitty Hawk do Juhočínskeho mora neverí.
Pentagón sa domnieva, že príčinou zrážky amerického lietadla EP-3 a čínskej stíhačky F-8, ku ktorej došlo 1. apríla, bol agresívny let čínskeho pilota, a nie premyslená politika Pekingu namierená proti americkej špionáži.
Americká materská lietadlová loď Kitty Hawk sa v súčasnosti nachádza v blízkosti Filipín a mala by zamieriť k ostrovu Guam, ktorý je súčasťou amerických Mariánskych ostrovov.