Londýn. Ideológ robotníckeho hnutia Karl Marx, ktorý sa počas života sťažoval na neznesiteľné vyrážky, v skutočnosti trpel chronickou kožnou chorobou, ktorá svojimi psychologickými účinkami mohla ovplyvniť jeho názory a dielo. Na základe výskumu to tvrdí profesor dermatológie na univerzite East Anglia Sam Shuster.
Britský odborník na choroby kože je presvedčený, že revolucionársky mysliteľ mal hnisavú hydradenitídu. Pri tejto nemoci sa apokrinné (vylučujúce) potné žľazy, ktoré sa nachádzajú najmä v podpazuší a slabinách, stávajú zablokované a zapálené.
"Okrem zmenšenej schopnosti pracovať, ktorá prispievala k Marxovej deprimujúcej chudobe, hydradenitída vo veľkom znižovala aj jeho sebaúctu," uviedol Shuster, ktorý publikoval svoje závery v najnovšom čísle britského časopisu Journal of Dermatology.
"Toto vysvetľuje jeho nenávisť k sebe samému a odcudzenie, ktoré Marx rozvinul vo svojom diele," dodal profesor.
Hnisavá hydradenitída sa prejavuje vredmi podobným zdureninám a bolestivý stav taktiež zapríčiňuje rozšírenie infekcie, či zhrubnutie a zjazvenie kože. Mohlo by to vysvetľovať aj mnoho Marxových ďalších zdravotných ťažkostí, ako napríklad bolesti oka, ktoré mu často znemožňovali písanie.
Shuster založil svoju diagnózu na analýze Marxovej rozsiahlej korešpondencie, v ktorej materialistický filozof písal priateľom svojom zdraví a kožných ranách. "Buržoázia si bude pamätať moje vredy do jej posledného dňa," uviedol Marx Friedrichovi Engelsovi v liste z roku 1867.
Karl Marx, ktorý zomrel v roku 1883, bol jedným z najvplyvnejších filozofov 19. storočia, pričom jeho radikálne učenie vytvorilo základ pre moderný komunizmus.