Washington 30. októbra (TASR) - Prezident USA George W. Bush, ktorý sa dnes stretol v Bielom dome s ugandským prezidentom Yowerim Musevenim, s ním hovoril o dlhoročnom konflikte na severe Ugandy, kde podľa neho treba nastoliť mier.
"Prezident je presvedčený, že situáciu v severnej Ugande treba riešiť radšej skôr ako neskôr," informoval hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu Gordon Johndroe.
Povstalci z Armády božieho odporu (LRA) Josepha Konyho dnes oznámili, že ich vyjednávači sa chcú stretnúť s prezidentom Ugandy tento týždeň v Kampale a pokúsiť sa obnoviť rozhovory o ukončení jedného z najbrutálnejších konfliktov Afriky.
V bojoch, ktoré destabilizovali aj vzdialené časti susedného južného Sudánu a severovýchod Konžskej demokratickej republiky, boli počas 20 rokov od vypuknutia konfliktu zabité desiatky tisíc ľudí a 1,7 milióna ľudí pred nimi ušlo zo svojich domovov.
"Prezident Bush požiadal prezidenta Museveniho o jeho zhodnotenie tamojšej situácie a potom hovorili o potrebe, aby mierové rozhovory pokročili," povedal Johndroe.
Bush už hovoril o tomto probléme aj s ďalšími lídrami v regióne, pokračoval hovorca, a dodal, že regionálna bezpečnosť a stabilita povedú k rozšíreniu obchodných a ekonomických príležitostí.
Ohlásená návšteva ugandského hlavného mesta Kampaly vyjednávačmi LRA by bola ich vôbec prvou od začiatku konfliktu. Vodcovia povstania, predovšetkým Joseph Kony a ďalší jeho blízki spolupracovníci, ktorých Medzinárodný súdny dvor (ICC) obvinil z vojnových zločinov, však z úkrytov nevyjdú.
Kony inicioval sériu pôvodne ľudových povstaní v severnej Ugande v roku 1986, keď sa dostal k moci prezident Museveni. Jeho taktika únosov brancov a zabíjaní civilistov však čoskoro odradila jeho stúpencov. LRA sa stala známou najmä únosmi tisícov detí, z ktorých robila svojich vojakov, nosičov a "manželky". Niektoré sa časom dostali na slobodu, iným sa nikdy nepodarilo únoscom uniknúť.
V auguste 2006 podpísali obe strany historické prímerie, ktoré neskôr obnovili. Rokovania však často viazli a v januári tohto roku vyjednávači LRA odišli od stola s tým, že nedôverujú juhosudánskym vyjednávačom. K rokovaniam sa vrátili až v marci.
Hoci povstalci prímerie zväčša rešpektujú, vyhlásili, že nikdy nepodpíšu mierovú dohodu, ak ICC nezruší obvinenia vznesené voči vodcom LRA.
Informovala o tom agentúra Reuters.