Naí Dillí 30. októbra (TASR) - Na prepustenie politických väzňov a na rokovania s Organizáciou Spojených národov vyzvali dnes Mjanmarsko spoločne India a Spolková republika Nemecko.
Po rokovaniach so šéfom indickej diplomacie Pranabom Mukerdžím nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá absolvuje nabitý program v Naí Dillí, uviedla, že obe strany sa zhodne domnievajú, že politických väzňov v Mjanmarsku treba prepustiť a podobné stanovisko majú aj o nutnosti rokovaní s OSN.
India čelí stupňujúcemu sa tlaku medzinárodného spoločenstva v súvislosti s Mjanmarskom, keďže s touto krajinou udržiava v ostatných rokoch úzke kontakty tak v hospodárskej oblasti, ako na vojenskej úrovni.
Centrálnou témou prvej návštevy nemeckej kancelárky od jej nástupu do funkcie v Indii sú však iné otázky, predovšetkým možnosti prehĺbenia bilaterálnej spolupráce v ekonomickej a politickej, ale aj vedeckej oblasti.
Merkelová ponúkla Indii pomoc v energetike, vo vedeckej i technologickej sfére, či pri rozširovaní cestnej a železničnej siete v druhej najľudnatejšej krajine planéty.
Hostiteľskú krajinu, ktorá patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia, vyzvala, aby robila viac proti globálnemu otepľovaniu na Zemi.
Angela Merkelová, ktorá už pred odletom do Indie vyzvala investorov-krajanov, aby sa vo väčšej miere angažovali na ázijskom subkontinente, v Naí Dillí na hospodárskom fóre vyzvala aj indických podnikateľov, aby upriamili vo zvýšenej miere pozornosť na spolkovú republiku.
"Chcem výslovne povedať: My v Nemecku srdečne vítame indické investície," vyhlásila a pripomenula, že potenciál dvojstrannej hospodárskej spolupráce nie je vyčerpaný.
Ešte predtým sa poklonila nemecká kancelárka pamiatke Mahátmu Gándhího, ku ktorého pamätníku položila veniec.
Oficiálne rokovania s premiérom Manmohanom Singhom, ktorý kancelárku oficiálne s vojenskými poctami privítal na indickej pôde, by mali uzavrieť dnešný program Angely Merkelovej.
Počas jej návštevy Indie, ktorá by v stredu mala pokračovať v Bombaji, sa očakáva podpísanie až siedmich dvojstranných dokumentov, vrátane medzirezortnej dohody ministerstiev obrany o ochrane tajných informácií, dohody o plánovanom indicko-nemeckom vedeckom a technologickom centre v Naí Dillí, ale aj o kooperácii medzi poštovými orgánmi oboch krajín.
Informovala o tom agentúra DPA a MTI.
3 6 12 le juh