Ako po pondelňajšej schôdzke uviedol štátny tajomník pre multikulturalizmus a kanadskú identitu Jason Kenney, "bolo to nepochybne historické stretnutie." Kenney zároveň vyjadril nádej, že "celý svet vyšle posolstvo, že útoky na 72-ročného pacifistického budhistického mnícha, ktorý neobhajuje nič iné ako kultúrnu autonómiu pre jeho ľud, sú kontraproduktívne."
Stretnutie oboch predstaviteľov v Harperovom úrade trvalo asi štyridsať minút a "bolo veľmi obsažnou a otvorenou výmenou názorov." Diskutovali o ľudských právach, histórii Tibetu a zlej situácii jeho ľudu, dodal Kenney pre agentúru AFP. Dalajláma sa tiež poďakoval kanadskému premiérovi za udelenie čestného kanadského občianstva. Harper a tibetský duchovný nediskutovali o bojovej misii NATO v Afganistane, v súvislosti s čím dalajláma nedávno vyjadril obavy.
Kenney odmietol varovanie Pekingu, že prijatie dalajlámu poškodí čínsko-kanadské vzťahy, pričom zdôraznil, že bilaterálny obchod neustále vzrastá napriek tvrdej Harperovej kritike dodržiavania ľudských práv v Číne. Podľa Pekingu je laureát Nobelovej ceny za mier nebezpečnou osobou agitujúcou za nezávislosť Tibetu. Čína verejne kritizovala amerického prezidenta Georgea W. Busha a nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za stretnutie s dalajlámom tento mesiac.